Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Proč Tadeáš neskončil v babyboxu, který stojí uvnitř nemocnice? Kamery určitě matku neodradí, říká Hess

Proč Tadeáš neskončil v babyboxu, který stojí uvnitř nemocnice? Kamery určitě matku neodradí, říká Hess
Zdroj: archiv matky, Facebook.com
+ Další 2 fotografie
Tadeáš Z.
V pátek ohlásila matka z Mělnicka, že se jí ztratilo dítě. Začalo tedy rozsáhlé pátrání, které bylo v sobotu ukončeno. Bohužel policisté našli Tadeáše mrtvého. Zatím není jisté, co přesně se odehrálo. Nicméně mnozí lidé už nyní obviňují matku. Ptají se, proč miminko neskončilo raději v babyboxu. Jenže v Mělníku se babybox přesunul z původního venkovního místa dovnitř nemocnice. Může to odradit matky, které chtějí dítě odložit? Podívejte se, co na to říká zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

V pátek začala pátrací akce, kdy se na Mělnicku hledal téměř pětiměsíční Tadeášek Jeho matka policii ohlásila, že šla s malým na procházku do zámeckého parku, kde usnula. Jenže po probuzení měl být syn pryč i s kočárkem

Lidé obviňují matku

Blízcí z okolí rodiny její verzi nevěřili. Většina se obávala toho nejhoršího Bohužel nejtemnější scénáře se naplnily. Policisté v sobotu ukončili pátrání s tím, že našli Tadeášovo tělo Zatím není jisté, jak přesně miminko zemřelo.

Nicméně hodně lidí už má jasno. Vzhledem k tomu, jaké zvěsti začaly vyplouvat na povrch o matce, lidé usoudili, že právě ona nese část viny.

Přemístění babyboxu

Lidé spekulují nad tím, když tedy dítě údajně nechtěla, proč malého neodložila do babyboxu, který se nachází i v Mělníku. Někteří si myslí, že za to může fakt, že byl babybox přesunut z venku do vnitřní části nemocnice. Podle zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse však přesunutí nemůže mít vliv na matky, které chtějí miminko odložit.

"Že se přesunul, je sice pravda. Ale to nebude mít zásadní podíl," řekl pro eXtra.cz Ludvík Hess. "Nemyslím si, že pro matky, které chtějí odložit miminko, by bylo přesunutí babyboxu problém. Některý ženský jsou prostě hrozný a holt dělaj takový věci. Myslím si, že ten babybox je tak snadno přístupný a tak snadno k nalezení, že to nemůže činit problémy," uvedl Hess.

Mnozí si také myslí, že matky, jež chtějí dítě odložit, se mohou zaleknout kamer, které jsou v chodbě nemocnice, kam byl babybox přesunut. "Kamery jsou všude. Nevím jestli tady konkrétně jsou, ale dnes jsou všude. Na to si už musíme zvyknout. Ale ta osoba, která odkládá dítě, ví moc dobře, že po ní nikdo nepůjde a že odložit dítě do babyboxu není trestný čin. To bylo mnohokrát zopakováno. To tam nemůže hrát roli. U většiny babyboxů jsou kamery, na většině budov i na ulicích," vysvětlil zakladatel babyboxů.

"Tohle je pro mě tragická událost, ale nemyslím si, že by byla způsobená přemístěním babyboxu," zmínil. "Některé matky jsou kruté," dodal Hess.

Vyšetřování nekončí

Policie uvedla, že podle pitvy nemá na smrti miminka nikdo přímý podíl. "Výsledky soudní pitvy zemřelého dítěte vyloučily cizí zavinění. Všechny podezřelé osoby, které byly v souvislosti s případem zadrženy a vyslýchány, byly propuštěny," pro TV Nova policejní mluvčí Lucie Nováková. Právníci ale nevylučují, že v příštích dnech nedojde k nové kvalifikaci trestného činu. "Že osoby byly po výslechu propuštěny na svobodu, neznamená, že nebyly nebo že nebudou obviněny. Znamená to jenom to, že nebyly zřejmě obviněny hned a nebyla na ně uvalena vazba. Pokud budou obviněny, tak vše nasvědčuje tomu, že budou vyšetřovány na svobodě," uvedl pro Novu advokát Jan Černý. Policie tak dál pracuje s verzí, že mohl být spáchán nedbalostní trestný čin.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy