Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Proč jít na řezníka? Tady je 5 důvodů

práce snů
Rodiče tě donutili jít na střední, ale už teď víš, že to nebyl zrovna nejlepší nápad? Změnit obor i školu je úplně běžné a normální. Přestup na jinou školu je důležité rozhodnutí, do kterého si ale napodruhé nenech tolik mluvit. Promysli ho, inspiruj se a vyber si obor, který za to bude stát. Náhodou víme o jednom vypečeném po všech stránkách – řezník-uzenář, tak ho pojďme hezky rozporcovat.

Hlad po profesionálech

Vyučených řezníků je u nás i v Evropě kritický nedostatek a firmy jsou doslova hladové po profesionálních vyučených řeznících. Pracovní trh v České republice aktuálně postrádá na pět tisíc vyučených řezníků. Když vezme v potaz fakt, že v učení jich je nyní něco kolem stovky, příležitost najít si ihned po škole dobrou práci rozhodně stojí za zvážení. „Dotazovali jsme se několika velkých firem z oboru a od všech zaznívá prakticky totéž: Ihned jsme schopni přijmout i 50 nových řezníků. Na trhu ale nefigurují jenom velké firmy, máme tu několik set malých a středních, které odborně vyučené řezníky také potřebují. Poptávka po specializované profesionální síle je u nás velká a do budoucna ještě poroste,“ říká výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa, Jan Katina.

Za dobrou práci dobré peníze

Řezník v České republice si s přehledem přijde na férové peníze. Statistikám nevěř, protože do nich jsou započteni všichni, kteří se kolem masa motají. Tím jsou myšleny i nejrůznější pomocné pozice, které jsou samozřejmě také potřeba, ale na přesouvání bedýnek nebo závoz zboží zrovna moc velkých vědomostí nepotřebují. „Všechny tyto pomocné pozice mzdový průměr řezníků snižují. Z našeho vlastního šetření plyne, že v případě standardně fungující firmy si dobrý, odborně vzdělaný řezník vydělává až 40 tisíc hrubého měsíčně,“ vysvětluje Katina.

Nahradí řezníky jednou roboti?

Ne, nenahradí. Jistý stupeň robotizace je zatím vidět v Německu nebo Dánsku, ale i robot potřebuje kvalifikovanou obsluhu! Současný řezník už není tím, čím býval. Jeho náplň práce může spočívat třeba i v práci s moderními technologiemi. Maso se bude jíst pořád, s tím se musí vegetariáni holt smířit. Kdyby tomu tak nebylo, prodejny masa a uzenin by nahradili třeba zelináři. Ruku na srdce, kolik jste za poslední rok viděli zavřených řeznictví? A podle Jana Katiny z Českého svazu zpracovatelů masa se nemusíš bát ani těch robotů. „Páteř oboru u nás i v zahraničí tvoří střední podniky. I u nich najdeme robotizaci, respektive mechanizaci, ale naše práce stále spočívá především v odborných činnostech, které musí vykonávat kvalifikovaní lidé. Koneckonců ani mechanizace, chcete-li robotizace, se u nás neobejde bez odborně kvalifikovaných pracovníků. S přehledem mohu říci, že za 15 let bude stejná poptávka po řeznicích jako nyní, ne-li ještě větší. Do hry vstupuje populační výkyv, protože starší řezníci odejdou do důchodu a mladí nebudou,“ doplňuje Katina.

Maturita, praxe i možnost vypadnout ven

Obor řezník-uzenář najdeš na 24 školách a není problém si učení rozšířit o nástavbu s maturitou, na kterou firmy dobře slyší. České zpracovatelské kapacity nejedou na plný výkon, takže pomocná ruka je potřeba. Během učení si tak můžeš vybrat z hezky obložené nabídky nejrůznějších praxí a stáží. Všude tě přivítají s otevřenou náručí. Díky kvalitní praxi si můžeš už během školy rozmyslet, kterou profesi z oboru budeš chtít dělat. Podobně jako Česká republika jsou na tom i další evropské státy, myšleno ty západní. Vyjet ven zatím nebylo nikdy jednodušší.

A co je nejdůležitější?

Pořádně se nadlábnout! Jak už jsme si řekli, obor řezník-uzenář u nás najdeš na 24 školách. Příležitostí profesně růst je nespočet, a když na to přijde, řezničina nemusí být vůbec chlapská záležitost, protože kvalitních roštěnek také není nikdy dost!

Chceš přestoupit na řezníka?

Načasuj přestup Kontaktuj ředitele školy, na kterou chceš přestoupit a dohodni si s ním osobní schůzku. Obecně se doporučuje přestup v pololetí nebo k začátku nového školního roku. Přestoupit ale můžeš i kdykoliv během školního roku.

Pohovor s říďou Určitě se tě zeptá, proč chceš přestoupit, takže chceš-li jít zlatu naproti, v klidu si doma připrav odpověď. Dnešní doba přeje ambiciózním lidem, přepni s Facebooku na Google a podívej se na příběhy úspěšných řezníků. Je jich fakt masivní nedostatek, můžeš být jedním z nich!

Nevzdávej to! Může se stát, že ředitel nové školy přestup zamítne, třeba z kapacitních důvodů. Můžeš si vybrat jinou školu s oborem řezník-uzenář, je jich celkem 24. Rozdíl v odborných předmětech se dá dohnat, řešení vždycky existuje.

Mám to? Souhlas s přestupem může znamenat i rozdílové zkoušky, ale nová škola ti určitě ochotně pomůže s přípravou, pokud taková situace nastane. Případné rozdílové zkoušky jsou potřeba k tomu, abys nastoupil do správného ročníku a neuniklo ti nic důležité.

Související články

Další články