Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Probuzení ZOMBIE HVĚZDY: Tohle tajemství skrývají černé díry!

Zdroj: Profimedia.cz
astro
Černá díra je objekt, jehož gravitační pole je v určité oblasti časoprostoru tak silné, že z něj nemůže uniknout ani světlo. Astronomickým vědcům se podařilo vypátrat černé díry střední velikosti. Nové výzkumy poskytly dosud nejlepší důkazy, že tyto černé díry středních hmotností existují, a to na základě náhodného zachycení jedné z nich přímo při činu, kdy roztrhala blízkou hvězdu.

Umírající hvězdy

Astronomové tvrdí, že existují dva typy černých děr: malé hvězdné černé díry – což jsou objekty s hmotnostmi v rozmezí zhruba 10 až 100 hmotností Slunce. Jedná se o pozůstatky umírajících hvězd, jejichž hmota se smrštila do malého objemu. Druhou kategorii představují supermasivní černé díry. Jejich hmotnosti leží v rozmezí 100 000 až několik miliard hmotností Slunce a najdeme je v centrech většiny galaxií. Avšak podle jejich názoru je napříč vesmírem rozptýleno několik černých děr mnohem tajuplnějšího typu.

Gravitační kolaps

Část děr vzniká takzvaným gravitačním kolapsem, známé jsou například kolapsy hvězdy v závěrečných fázích vývoje. Další skupinou jsou například obří černé díry, které sídlí v centrech galaxií. V průběhu roztrhání hvězdy je určitá část hvězdných trosek vyvržena vysokou rychlostí do vnějších oblastí, zatímco zbývající část padá směrem na černou díru. Jak se hmota pohybuje směrem do centra a je postupně pohlcována černou dírou, tak se tento materiál zahřívá na teplotu několika miliónů stupňů a generuje zřetelná vzplanutí rentgenového záření.

Záře následujícího desetiletí

Tento typ vzplanutí může snadno dosáhnout maximální svítivosti. Jedná se o jeden z nejefektivnějších způsobů k detekování černých děr středních hmotností. V případě galaxie došlo k roztrhání hvězdy v roce 2003 a uvolněné záření dohasínalo v průběhu následujícího desetiletí. Astronomové odhadují, že černá díra uvnitř hmotné kulové hvězdokupy v galaxii má hmotnost přibližně 50 000 až 100 000 slunečních hmotností.

Rozsvícení ZOMBIE HVĚZDY

Bílí trpaslíci představují závěrečnou fázi vývoje průměrně velkých hvězd, které jsou podobné našemu Slunci. Jejich osudem je velmi pozvolna vychládat a nakonec se změnit v temný hvězdný objekt, kterému se říká černý trpaslík. Pokud se ovšem nesetkají s nějakým novým zdrojem energie. Vědci zjistili, že umírající bílí trpaslíci mohou být opět rozsvíceni jako zombie hvězdy, pokud se k nim těsně přiblíží černá díra střední velikosti.

Související články

Další články