Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Probuzení Silvinky (14), kterou vážně zranilo tornádo: Maminko, už nikdy nepojedu autobusem

Tornádo zcela převrátilo autobus.
Zdroj: Se souhlasem Tomáše Staňka
+ Dalších 7 fotografií
naděje

Bouřky s krupobitím a tornádem, které se minulý týden ve čtvrtek prohnaly Břeclavskem a Hodonínskem, naprosto zpustošily tamní vesnice a zanechaly za sebou i několik obětí. Čtrnáctiletá Silvinka, která byla v době, kdy se tornádo hnalo, v autobuse, který přírodní živel zničil, byla po události odvezena do nemocnice, kde se nyní probrala. Její maminka popsala ty nejhrůznější okamžiky jejího života, dcera poslala z nemocnice dojemný vzkaz. 

Čtrnáctiletá Silvie cestovala v době vzniku tornáda z Hodonína domů do Moravské Vsi. Autobus, kterým cestovala, ničivý živel odhodil o několik metrů jako nic, zdemoloval jej a  Silvinka byla vážně zraněna. Její maminka Irena, která byla v době katastrofy doma, prožívala v ten moment ty nejhrůznější okamžiky svého života. Mezitím, kdy její rodině zničilo tornádo dům, její dcera byla venku, chránila svého syna a myslela na nejhorší. "To se nám už začínaly zvedat stropy. Strašně jsem se bála, že tam umřeme," uvedla.

Po tragické události její nejhorší noční můry ale neskončily, její dcera byla stále někde venku a nezvedala jí telefon, tak sedla na kolo a svou dceru se vydala najít, což se jí nedařilo. Křičela Silvinčino jméno a ptala se každého, koho potkala, avšak bez odpovědí. Pomoci se vydala i její sestra.

Maminko, já už nikdy nepojedu žádným autobusem

"To bylo hrozné. Nebylo ani poznat, že to byl autobus. Leželi tam vedle sebe dva lidé. Jenom jsem se klepala a chtěla nějak pomoci. Nesměla jsem ale na Silvinku ani sáhnout. Když mne viděla, tak její první slova byla: ‚Maminko, já už nikdy nepojedu žádným autobusem. Už nikdy nikam nepojedu.‘ Když ji přesunovali na nosítka, křičela bolestí," prozradila.

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.


Její dcera musela být vrtulníkem přepravená do nemocnice ve Vídni, kde byla uvedena do umělého spánku. Prvních 48 hodin bylo dle lékařů nejkritičtějších. Po týdnu Silvii probudili z umělého spánku a čeká ji další operační zákrok. "Museli při ní stát andělé strážní. Když jsem ten autobus viděla, tak jsem si myslela, že se jdu podívat na dítě, které tam už není," dodala.

Po probuzení se na sociálních sítích rodiny objevilo dojemné video z nemocnice, které nahrála Silvie s nadějí, že bude brzy opět doma a vše bude už jen a jen lepší.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy