Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Problémy s vakcínou v Norsku: Institut varuje před fatálními následky u vážně nemocných seniorů

Problémy s vakcínou v Norsku: Institut varuje před fatálními následky u vážně nemocných seniorů
Zdroj: unsplash.com
koronavirus
Norská studie varuje před následky, které může přinést nová vakcína proti covidu-19. U seniorů starších 80 let, kteří se perou s nějakým závažným onemocněním, totiž může dojít na nejhorší. V Norsku zemřelo krátce po podání první dávky vakcíny více než 20 lidí. Tamní zdravotní institut varuje, že můžou být fatální i běžné nežádoucí účinky.

Dohromady v Norsku zemřelo 23 seniorů starších 80 let. Skonali krátce po podání první dávky nové vakcíny proti covidu-19. Lékaři provedli pitvu u 13 zemřelých a zatím předběžné výsledky poukazují na fakt, že fatální mohou být i běžné nežádoucí účinky vakcín. Zřejmě se tak stalo kvůli tomu, že očkovaní trpěli nějakou velmi závažnou nemocí. Vakcína jim pak jen přihoršila. S informací přišla Norská agentura pro léčivé přípravky.

"U osob, které jsou velmi oslabené, mohou mít i relativně mírné vedlejší účinky vakcíny vážné následky," citovala agentura Bloomberg Norský zdravotní institut. "Pro ty, kterým už nezbývá mnoho času, může být přínos vakcíny bezvýznamný," dodali zdravotníci. Institut však tímto nehodlá vyvolat strach a přimět mladší a zdravější, aby se k vakcíně nepřibližovali.

Jde prý jen o návod pro odborníky z dalších zemí, na co se po očkování proti koronaviru zaměřit a na co si dát pozor. Emer Cooke je ředitel Evropské agentury pro léčivé přípravky a podle jeho slov bude sledování bezpečnosti vakcín "jednou z největších výzev".

Co se týče závažných vedlejších účinků vakcín, těch bylo jen pomálu a výjimečně. Na testování se dostavilo několik desítek tisíc dobrovolníků z celého světa, a to včetně seniorů nad 80 let. Teď se zaměřují na proočkování hlavně nejslabších a nejrizikovějších skupin, stejně jako je tomu v Česku i jiných státech. Vakcínami od firem Pfizer, BioNTech či Moderna se očkovalo už přes 33 tisíc Norů. Informoval server CNN Prima News.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy