Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Problémy s další vakcínou, způsobuje krevní sraženiny, dovoz do Česka se odkládá

Problémy s další vakcínou, způsobuje krevní sraženiny, dovoz do Česka se odkládá
Zdroj: Profimedia
Očkování
Americké úřady doporučily pozastavit očkování látkou od farmaceutické společnosti Johnson & Johnson. Do Česka měla látka dorazit již 19. dubna, ale kvůli problémům s krevními sraženinami, které způsobuje, byla její distribuce odložena. Web Politico uvedl, že se jedná o velikou ránu pro země EU, protože se tím opět přibrzdí očkování.

Do České republiky měla dorazit další týden dodávka vakcín od firmy Johnson & Johnson. Jenže poté, co americké úřady doporučily pozastavit očkování touto látkou, se distribuce vakcíny proti koronaviru v Evropě odkládá. „Vyhodnocujeme tyto případy s evropskými zdravotnickými úřady," uvedla americká firma. „Rozhodli jsme se distribuci vakcín v Evropě odložit," dodala společnost.

Server Politico napsal, že v Evropské unii se vakcína měla začít používat už tento týden a do konce června mělo do sedmadvacítky dorazit 55 milionů dávek. Dnešní oznámení společnosti Johnson & Johnson označuje Politico za další ránu pro vakcinační plány jednotlivých zemí EU zejména poté, co mnoho z nich omezilo používání preparátu od společnosti AstraZeneca kvůli několika podobným případům vzniku krevních sraženin.

Vakcínu od Johnson & Johnson začala Evropská léková agentura (EMA) přezkoumávat už na začátku dubna. Tehdy zaevidovala čtyři případy krevních sraženin po očkování. Jeden člověk přitom na tyto následky zemřel. Příčinná souvislost se ale zatím stále nepotvrdila. Agentury ve společném prohlášení přesto doporučily, aby bylo v zájmu maximální opatrnosti očkování touto vakcínou pozastaveno.

Vakcína prochází kontrolou

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv analyzují šest nahlášených případů "vzácného a závažného druhu krevní sraženiny u jednotlivců poté, co dostali vakcínu". K pondělnímu datu bylo v USA podáno téměř sedm milionů dávek této očkovací látky.

Vakcína Johnson & Johnson ale není jediná, u níž byly problémy s krevními sraženinami zaznamenané. Několik případů bylo hlášených i po aplikaci vakcíny AstraZeneca, s níž se v Česku očkuje od února. Minulý týden EMA vydala prohlášení, ve kterém připustila souvislost mezi vážnými případy krevních sraženin a vakcínou od AstraZeneky, zdůraznila ale, že se jedná o velmi vzácné nežádoucí účinky. Přestože Evropská unie apeluje na členské státy, aby zaujaly k AstraZenece stejný přístup, země omezují očkování vakcínou od této společnosti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy