Zatím 11 tisíc lidí přislíbilo účast, dalších 31 tisíc má zájem. Taková jsou aktuální čísla události protestu proti Zdeňku Ondráčkovi (KSČM), který byl zvolen do čela Komise pro kontrolu GIBS, na Facebooku. Demonstrace se uskuteční v pondělí od 19 hodin. Další proběhnou například v Brně, Olomouci, Plzni a dalších městech.

„Člověk, který jako příslušník bezpečnostních sborů SNB bil demonstranty při Palachově týdnu v roce 1989 (a ničeho nelituje), by neměl zastávat tak odpovědnou a symbolicky významnou funkci předsedy parlamentního orgánu, kontrolujícího práci bezpečnostních složek,“ uvedli organizátoři protestu s jasně znějícím názvem "NE Ondráčkovi do čela komise pro GIBS“.

Samotní organizátoři berou událost jako petiční akci. Lidé se budou moci u Národního divadla podepsat a vyjádřit tak odpor k tomu, že by měl Ondráček zastávat takovou funkci. Ve středu 7. března zamíří petiční archy do Petičního výboru Poslanecké sněmovny. Stane se tak symbolicky v den výročí narození prvního československého prezident T. G. Masaryka, který by oslavil 168 let.

Proti akci se ostře ohradil předseda KSČM Vojtěch Filip. „Nechápu, proč by se měly organizovat nějaké občanské demonstrace. Tak si představte, že je tady 28 let poté někdo, kdo nemá být zvolen do funkce přesto, že pro to má nejlepší předpoklady. Ti, kteří to nechtějí respektovat, nerespektují nic, co by v té občanské společnosti mělo být,“ prohlásil Filip v pořadu Partie na televizi Prima.