Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Pro váš komfort i bezpečí: Vyměňujte žárovky v párech, a to pravidelně!

Měňte pravidelně žárovky.
Nic takového jako správná chvíle, aby praskla žárovka, neexistuje. Proto problémům předcházejte – měňte žárovky pravidelně – a to obě dvě.

Běžná halogenová žárovka má životnost zhruba tisíc hodin nepřetržitého svícení. Ovšem technický stav automobilu má na výdrž žárovek výrazný vliv. I drobné výkyvy v napětí mohou zvýšit opotřebení, to vše řidiči dobře vědí. Co si ale málokdo uvědomuje – když se dostanou žárovky na pomyslný „konec své kariéry“, svítí méně, třeba jen na 70 % původního výkonu. To v praxi znamená kratší osvětlenou vzdálenost a slabší svítivost – to jsou neúprosné zákony fyziky.

Z pohledu řidiče dochází k snížení svítivosti tak pomalu, že si toho prakticky nejde všimnout. V každodenním spěchu, jízdách z domu do práce a zpět si ani neuvědomujeme, že k něčemu takovému vlastně dochází. A když žárovka odejde, většina z nás to řeší teď a tady – první benzínka nebo servis, který je podle navigace po ruce, rychle to vyměnit, ať můžeme bezpečně pokračovat dál v jízdě. Výsledkem je pak automobil, který má dvě rozdílné žárovky, kdy ta starší je pravděpodobně již také blízko svému konci, svítí slaběji – a nakonec se s ní rozloučíte o pár týdnů později.

Lepším řešením je pořídit si preventivně novou sadu žárovek – jakou jsou například Philips X-tremeVision, WhiteVision nebo super svítivé Philips RacingVision – a vyměnit světla na počátku zimy? Proč nyní? Protože i když má vaše auto světla pro denní svícení, v zimě se nám dny krátí a zvětšuje se tak čas strávený řízením v šeru a tmě. A tehdy potřebujeme, aby měla světla skutečně plný výkon – protože to znamená nejen pohodlí pro naše oči, ale samozřejmě také bezpečnější jízdu pro nás i všechny ostatní účastníky silničního provozu. A problémům s vypálenou žárovkou je prostě lepší předcházet – když to budete muset řešit nenadále, může to znamenat nepříjemnosti, včetně možné pokuty.

A co je důležité – když už budete měnit žárovky, vyměňte je opravdu rovnou obě. Tak jako tak je pravděpodobné, že ta druhá už o moc déle nevydrží. A i kdyby ano, tak bude prostě rozhodně slabší než ta nová, což opět není vhodné pro dobrý pocit z jízdy. Výměna žárovek je také výbornou příležitostí zkontrolovat, zda jsou světla správně seřízená, což garantuje optimální viditelnost, tak důležitou v zimní sezóně.

Související články

Další články