Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Pro smetánku na Hradě nouzový stav neplatí? Není to party pro vyvolené, brání se Ovčáček

Pro smetánku na Hradě nouzový stav neplatí? Není to party pro vyvolené, brání se Ovčáček
Zdroj: Profimedia
koronavirus
V pondělí ve večerních hodinách vláda oznámila nová opatření, která budou platit s účinností od středy 14. října. Budou zavřeny všechny restaurace, bary a kluby. Na veřejnosti se nesmí pít alkohol, je možné se sdružovat maximálně v počtu 6 osob. V restauracích může do 20 hodin fungovat výdejní okénko a rovněž bude uzavřen i 1. stupeň základních škol. Ministr kultury Lubomír Zaorálek přiznal pochybení vlády při boji s koronavirem a opozice kritizuje plánování oslav 28. října, které se mají konat i přes přísná opatření. Ministr zdravotnictví Roman Prymula avizoval, že počet hostů na ceremoniálu bude omezený. Hamáček jede do Lán prezidentovi oslavy vymluvil. Ovčáček se brání, že se rozhodně nejedná o party pro vyvolené.

Nejen za pondělní ohlášení nových opatření se na vládu valí velká vlna kritiky. Podle mnohých opozičních politiků byla příprava na boj s koronavirem především v letních měsících zanedbána a předseda KDU-ČSL Martin Jurečka označil Andreje Babiše za egomaniaka s nulovou sebereflexí.

Pochybení přiznal ministr kultury Lubomír Zaorálek. „V druhé polovině srpna měla vláda postupovat tvrději. Je těžké říkat, že jsme vyhověli náladě veřejnosti, protože vláda náladě veřejnosti podléhat nesmí,“ připustil ve vysílání České televize.

28. říjen

Miroslav Kalousek pak kritizuje, že i přes přísná opatření probíhá plánování oslav 28. října. Ceremoniál samotný je v rozporu s novými opatřeními. „Není možné žádat lidi, aby respektovali opatření, neshlukovali se, aby na bohoslužbách nepřekročili počet 10 osob atd.. a současně uspořádat na Hradě oslavu v počtu stovek osob. Pokud to Zeman s Babišem udělají, znovu lidem oznámí, že pro ně samotné pravidla neplatí,“ napsal na Twitter.

Počet hostů bude omezený, míní Prymula

Prezident Miloš Zeman v neděli řekl, že Hrad dělá vše pro to, aby se ceremoniál 28. října na Pražském hradě uskutečnil. Kabinet omezil od středy možnost shromažďování osob na maximálně šest. Výjimku mají podle Prymuly mimo jiné různá zasedání orgánů státní správy, samosprávy či politických stran. „Jinak toto pravidlo je skutečně plošné," uvedl v pondělí po jednání vlády.

Zeman se chystá ministrovi udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru. Roman Prymula podle něj s převzetím ocenění souhlasí. Ceremoniál se podle Prymuly plánuje ve velmi omezeném počtu účastníků. „Bez rodinných doprovodů, jen zástupci vlády a institucí v minimálním počtu," řekl. Nevylučuje však, že budou nutná další omezení. „Situace se vyvíjí, v této chvíli to těžko může někdo zaručit," řekl.

Premiér Andrej Babiš dodal, že událost je ještě relativně daleko. „Pokud dospějeme k tomu, že to není vhodné, hygiena o tom rozhodne," uvedl.

Hamáček jede smlouvat

Ministr vnitra Jan Hamáček v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že dnes s premiérem Babišem zamíří do Lán, kde chtějí prezidentovi Zemanovi rozmluvil oslavy spjaté s 28. říjnem. "My (s premiérem Babišem) dnes jedeme k panu prezidentovi do Lán a budeme s ním o tom hovořit. Podle mého názoru by se to konat nemělo," řekl Hamáček. "Primárně se budeme dnes s panem premiérem snažit přesvědčit pana prezidenta, že to aktuálně není vhodná věc," doplnil.

Party pro vyvolené to není, soptí Ovčáček

Mezitím, co veřejnost opovrhuje prezidentem kvůli tomu, že chce uspořádat oslavu na 28. října, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se snaží na sociální síti přesvědčovat, že se nejedná o žádnou party pro vyvolené. "Republika potřebuje v těžké době povzbuzení, naději. Státní svátek 28. října zosobňuje statečnost předků, hlubokou lásku k vlasti. Proto usilujeme o uskutečnění slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Hradu, v místě, kde kráčely dějiny. Byť v omezené podobě, ale přec," napsal si na sociální síť Ovčáček.

Jak se zdá, Ovčáčkovi na 28. říjnu velmi záleží. Neskončilo to totiž jen u jednoho statusu, napsal jich hned několik. Očividně je zoufalý z toho, že by se oslava k 28. října měla zrušit. "Nenávistná opozice se rozhodla zneuctít i to poslední, co v této zemi doposud všichni uznávali. Státní svátek 28. října. Lživě podsouvá veřejnosti, aby vyvolala zlobu, že chystáme párty pro vyvolené. Ne. Jde o uctění odkazu předků a ocenění osobností, které milují svou vlast," brání se Ovčáček na Facebooku.

"28. října 1939 naši předkové navzdory německé okupaci si připomněli státní svátek. Pod hrozbou smrti byli odvážní. Nenávist nesmí zatemnit mysl. Připomínka 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu nechť je symbolem naší nezlomnosti v těžkých časech," sdílel dále mluvčí prezidenta. Ovčáček sice hovoří o naší nezlomnosti, jenže si zřejmě neuvědomuje, že svými výroky akorát tak rozohnil společnost, která v důsledku opatřeních už zlomená je.

"Jiříku tys to asi nechopil. Zkus to vysvětlit majitelům restaurací proč ty ano a oni ne? Je to snad víc přes čáru než urážky senilního pána," píše se třeba v komentářích. "Nejlépe uctíte odkaz předků, když tu trapnou show zrušíte a dědek bude po celý den mlčet. Začněte dodržovat pravidla, nenávistná holoto!" vzkázal Ovčáčkovi další komentující.

A co si o oslavě k 28. říjnu myslíte vy? Měla by se konat?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy