Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Pro matku zesnulého Tadeáška to vypadá černě: Mařila vyšetřování a křivě vypovídala, konstatuje právník

Pro matku zesnulého Tadeáška to vypadá černě: Mařila vyšetřování a křivě vypovídala, konstatuje právník
Zdroj: archiv
+ Další 3 fotografie
obvinění
Tragická smrt čtyřměsíčního Tadeáška otřásla celým Českem. Kriminalisté přišli v úterý s tím, že chlapec byl po smrti několik dnů před nahlášením únosu a matka jej hodila do vody, nebyla si totiž jistá, jak s ním naložit. To však naprosto mění situaci a na stole tak leží i křivá výpověď nebo spolupachatelství. Redakce eXtra se obrátila na advokáta Jana Černého s tím, co matce hrozí.

Podle už dříve osloveného advokáta Jana Černého je těžké předjímat, k jakému výsledku dojde policie nebo státní zástupce. "Bude záležet na důkazní situaci, která se ještě v průběhu vyšetřování může měnit," zdůraznil advokát. "Může to být usmrcení z nedbalosti, spolupachatelství nebo neoznámení trestného činu," dodal. U všech tří činů hrozí odnětí svobody až tři roky.

Pro matku zesnulého Tadeáška také může být problémové to, že policistům mařila vyšetřování a křivě vypovídala. "Tam jde o trestný čin a hrozí až pět let odnětí svobody," vysvětluje právník.

Drogy nebudou polehčující okolnost

Dostane-li se matka před soud, bude se zřejmě hodnotit to, kolik trestných činů spáchala, protože je trestní sazba téměř shodná. "Pokud by byla obviněna z jednoho, dostala by trest při dolní hranici. A například, když je pachatel odsouzen za více trestných činů, soud udává trest při té horní hranici," vysvětluje Jan Černý.

Policie dosud nepotvrdila, zda byla matka Tadeáše při nahlášení únosu pod vlivem drog. Pokud by byla, soud by to nebral jako polehčující okolnost, jako se to dá brát u lidí s psychickou poruchou. "Může k tomu přihlédnout. K tomu ale musí být přizván znalec a soud rozhodne až podle výsledku znaleckého posudku," uvádí advokát.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy