Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Pro Čechy se vyrábí nová vakcína proti koronaviru: Testovat se bude v říjnu

Pro Čechy se vyrábí nová vakcína proti koronaviru: Testovat se bude v říjnu
Zdroj: Twitter/Andrej Babiš
+ Další 2 fotografie
vakcína
V Česku se vytváří nová vakcína proti koronaviru. Tu vyvíjí závod Praha Vaccines, který vlastní americká společnost Novavax. Do výrobny se podíval Andrej Babiš společně s Romanem Prymulou. Vakcína bude k dispozici už na podzim.

„Vedení firmy Novavax mi potvrdilo, že chce globálně vyrábět dvě miliardy vakcín proti koronaviru. Z toho miliardu u nás v České republice,“ uvedl premiér Andrej Babiš (65) na svém twitterovém účtu. Ten firmu navštívil v úterý.

Dodal, že již v říjnu proběhne klinické testování a od příštího roku už začne firma vakcínu vyrábět. "Ten vir s námi bude tak dlouhou, než bude vakcína. A my se chceme rychle vrátit do normálu."

„Tento koncept vychází ze zcela ověřených postupů. Používá se protein z povrchové části viru. Má za cíl navodit imunitní odpověď a tím nás ochránit,“ objasnil pro iDNES.cz Roman Prymula. Zmiňovaný protein se má vyrábět právě v Česku. Ve Švédsku se pak bude do vakcíny chystat další významná složka. „Pokud je srovnáváme s výsledky jiných společností, zatím vakcína vykazuje lepší parametry bezpečnosti i imunogenity,“ dodal epidemiolog.

Očkování nebude povinné

Prymula zároveň zdůraznil, že cena vakcíny nebude vysoká. Hrazena bude státem, nikoliv zdravotními pojišťovnami. „Pohybovala by se kolem tří a půl eur, což je v podstatě cena výrobní,“ řekl. „Pro lidi to bude zdarma,“ doplnil Babiš. Očkování ale nebude pro Čechy povinné. Momentálně je podle Prymuly předvybráno 3,6 milionů Čechů. Jako první by měli očkování podstoupit zdravotníci, poté starší lidé a nemocní.

Evropská komise již jedná s dalšími šesti výrobci vakcín proti nemoci Covid-19 jako jsou Astra Zeneca, Sanofi, Johnson&Johnson, BioNTech/Pfeizer, CureVac a Moderna. K iniciativě se připojila i Česká republika, která by měla stejně jako ostatní členské země dostat vakcínu pro tři procenta obyvatelstva a později až pro dvacet procent.

Související články

Další články