Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Přívalové deště v Německu ničily domy a braly životy. Meteoroložka Honsová prozradila, jestli se to může stát i u nás

 Přívalové srážky tak mají v poslední době na svědomí velké množství škod a i když záplavy podobného druhu přicházejí velmi rychle, přesto je možné se na ně připravit.
Zdroj: Pixabay
počasí

Českou republiku a okolní státy sužují v posledních dnech extrémně silné bouřky a přívalové deště. Nejhůře bouřky zasáhly sousední Německo.  Ve městě Adenau se kvůli lijákům a extrémním bouřím zřítilo šest domů. Podle posledních informací zemřelo na místě 20 lidí. Zeptali jsme se meteoroložky Dagmar Honsové, kdy bude počasí stabilnější a čím to je, že je letos v létě počasí tak proměnlivé?

"Nad střední Evropou se změnila synoptická situace – vlnící se frontální rozhraní (které podporovalo vznik velmi silných bouřek) postoupilo do Evropy východní a počasí u nás do konce týdne bude pod vlivem výškové tlakové níže, i ta přinese o víkendu místy bouřky, které budou doprovázené zejména vydatnějším deštěm," prozradila Honsová.

Hrozí povodně?

Kvůli vydatných děšťům se většina lidí obává povodní. Podle meteoroložky může vzhledem k nasycenosti půdy vodou docházet v následujících dnech k rozvodnění zejména menších toků. Co dělat při přívalových deštích? "Nejlépe je mít sbalené základní potřeby (léky, nabíječku na mobil) a včas utéct – zachránit vlastní život," odpověděla pro eXtra.cz Honsová.

Výhled na příští týden

Podle meteoroložky by se měla situace příští týden uklidnit. Lidé by se tak měli dočkat letních teplot, které se budou pohybovat kolem 23 - 27 stupňů Celsia.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy