Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Přítomnost rodiny u domácího porodu: Dítě může emočně ovlivnit, muži ztrácí sexuální apetit

Přítomnost rodiny u domácího porodu: Dítě může emočně ovlivnit, muži ztrácí sexuální apetit
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 11 fotografií
domácí porod
Matky chtějí raději rodit v klidu bez zbytečných přesunů v nemocnici. Na narození dítěte tak raději čekají v pohodlí domova. Najdou se i takové, které okolo sebe chtějí při porodu celou rodinu včetně dětí. Přítomnost u porodu může ale některé členy rodiny psychicky ovlivnit.

Stále více žen se místo kontrolovaného porodu v nemocnici rozhoduje k tomu domácímu, který je podle nich přirozenější. Jednou z nich je i herečka Kristýna Leichtová (34). Ta se nedávno pochlubila svou poporodní fotografií ve vaně.

„Ráda bych vám řekla, že se Rozárka narodila doma, rychle a bezpečně, za asistence Dorotky, Vojty a porodní asistentky,“ svěřuje se Leichtová pod fotografií. Domácí porod ale podle ní není pro každého.

Porod před zrakem dítěte

Domácí porod, který pozoruje skoro dvouletá holčička, ale už příliš lidí nepodporuje. „Myslím, že by malá Dorotka u porodu rozhodně být neměla,“ vyjádřila svůj názor jedna ze sledujících.

„Mimochodem, početí je taky součást života a přirozená věc. Bude vám u toho dítě také asistovat?“ dodala další z řady žen.

„Nechtěla bych chodit po bytě a nechávat za sebou odtoky plodové vody, cítit doma pach krve a aby můj manžel čistil vanu a záchod,“ kritizuje další žena průběh domácího porodu.

Dětská psycholožka Václava Jančová ale vysvětluje, že záleží na okolnostech, které porod doprovázejí. "Dítě může ovlivnit například emoční atmosféra nebo i způsob, jakým mu byla situace vysvětlena," objasňuje Jančová. Dodává, že pokud by se jednalo o neplánovaný porod, může být psychika dítěte negativně ovlivněna. V případě, že matka vnímá situaci pozitivně, předává své pocity i dítěti.

Muži zapírají odpor

Nepříjemné pocity se nemusí vyhnout ani partnerům. Upozorňuje na to sexuolog Radim Uzel (80). Podle něj je pro muže nejlepší zůstat během porodu v hospodě. "Zpočátku byla účast při narození dítěte přijímána s velkým nadšením. Muži měli silnou společenskou povinnost a byli k tomu donuceni i ti, kteří nesnášeli pohled na krev. Poslední dobou přicházejí zprávy, že může přítomnost u porodu muže negativně ovlivnit. Dítě se totiž rodí uprostřed moči, výkalů a krve," říká Uzel. Dodává, že pokud muži ztratí sexuální apetit, většinou to zapírají.

Mohou přijít rizika

Kromě psychických komplikací mohou nastat i ty zdravotní, a to nejen při domácím porodu. Rizik ze strany matky nebo plodu může být hned několik. Nejčastěji se porodníci obávají hypotonie, kdy se děloha hůře zavinuje, nebo atonie, kdy se děloha nezavinuje vůbec. Nastat může i okamžik, kdy miminku chybí kyslík. To má za následek provedení císařského řezu, který je nemožné uskutečnit v domácích podmínkách.

K domácímu porodu se podle statistiky z roku 2018 přesto odhodlalo 58 procent žen, protože chtěly rodit v klidu a bez zbytečných přesunů po nemocnici. Skoro 40 procentům matek se nepodařilo najít dostupnou porodnici, ve které by mohly rodit přirozeně a podle svých představ. I přes možné komplikace ale 89 procent žen hodnotí svůj porod doma jako úžasný zážitek a do nemocnice příště nechtějí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy