Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Přítel Hany Mašlíkové exkluzivně: Nikoho jsem nezabil a řeknu vám pravdu o své minulosti

Přítel Hany Mašlíkové exkluzivně: Nikoho jsem nezabil a řeknu vám pravdu o své minulosti
Zdroj: archiv eXtra.cz / Radim Kořínek
Každý máme nějakou minulost a týká se to i celebrit. O minulosti Andrého Reinderse jsme toho poslední dobou slyšeli opravdu hodně, proto jsme přítele Hany Mašlíkové požádali o rozhovor.

Minulý týden jsme na webu eXtra.cz uveřejnili fotku Andrého Reinderse. Je to fotka z doby, kdy byl aktivním antifašistou a razantně vystupoval proti skinheadům a pravicovému nebezpečí.

Zároveň jsme vás informovali o tom, že současný přítel Hany Mašlíkové (33) si změnil jméno, že se původně jmenoval André Kryštůfek. Nečekali jsme, že když uveřejníme fotku jednoho pankáče, jaká se strhne mela.

Začali nám do redakce psát a volat lidé, kteří měli pocit, že minulost Reinderse znají, a tvrdili nám, že se jedná o nebezpečného člověka, který má násilnickou povahu a údajně seděl za zabití člověka. Další hlasy tvrdily, že André dostal trest za nedovolené ozbrojování, nebo že napadl policistu. Rozhodli jsme se, že tyto informace prověříme.

Nejprve jsme se zaměřili na trestní rejstřík. André Reinders ho má čistý.

Pak jsme začali zjišťovat, zda byl účastníkem bitky, při které byl údajně těžce zraněn příslušník hnutí skinheads. Došli jsme ke zjištění, že Reinders se této bitky neúčastnil.

Pak už zbývalo zjistit, zda byl André odsouzen za napadení policisty. Zjistili jsme, že se tato informace zakládá na pravdě. V roce 2000 Reinders stanul před soudem a za napadení veřejného činitele dostal podmínku na 6 měsíců.

Závěr? André Reinders byl aktivním antifašistou, který se často dostával do střetu s obdivovateli Hitlera. André Reinders (tehdy ještě André Kryštůfek) byl skutečně souzen, ale nikoliv za zabití, ale za útok na policistu. Dostal za to podmínku na 6 měsíců a později požádal, aby mu byl tento trestný čin z rejstříku vymazán.

André Reinders se rozhodl, že o své minulosti promluví exkluzivně pro redakci eXtra.cz. Zde přinášíme rozhovor:

Jak jste se do prostředí antifašistické scény dostal? Kolik vám tehdy bylo let?

"Pokud máte na mysli tu fotku, která i mě pobavila, tak to bylo někdy v pubertě, tuším v nějakých šestnácti letech. To bych s nějakým antifašismem ale příliš nespojoval. Myslím, že mladý člověk se často v těchto letech upne k nějaké podobné skupině a někdy se to vyvine v nějaký radikálnější politický názor. A samozřejmě ty názory a metody odpovídají tomu věku. Když člověk dospěje, řeší věci jinak a hlavně se dost změní jeho priority a je mnohem liberálnější k názorům ostatních. Ale ani dnes si nemyslím, že je něco špatného na tom, bojovat proti fašismu v jakékoli jeho podobě, ať je to nacismus, komunismus nebo dnešní formy vzešlé z militantního islámu. Moje aktivity z mládí, kdy jsem sledoval levicovou scénu i pravicové nebezpečí, mě nakonec přivedly na vysokou školu, kde jsem vystudoval politologii a sociologii."

Byl jste velmi sledovaným členem levicové scény. Jak se vám s tím tehdy žilo?

"Bylo to dáno tím, že jsem se nikdy příliš netajil svými názory, jak tehdy, tak dnes a za svými názory jsem si vždy stál. A pokud mě to někdy poškodilo, tak jsem to bral jako daň z té mé otevřenosti. Stejně jako to, že se mnou teď řešíte moji historii, nemám problém k tomu říct, jak to bylo."

Víte o tom, že po Praze koluje historka, že máte na rukou krev? Že jste údajně s kamarády zmrzačili (říká se dokonce, že zabili) mladého skinheada?

"Nevím a divím se, že se zaobíráte nějakou fámou. Ano, asi občas někdo přišel k úrazu při nějakých potyčkách s neonacisty, ale určitě jsem nikdy nikoho nezabil. To bych vám asi na tyhle otázky neodpovídal ze svého obýváku."

Mluvíme tu o událostech z roku 1997. Tehdy se skupina kolem Davida Šrotta porvala ve Zlíně se skupinou skinheadů. Byl jste tehdy účastníkem té bitky? Víte něco o osudu mladého skinheada, o kterém se vypráví, že po rvačce umřel? Co o této bitce víte a jak byste ji s odstupem doby hodnotil?

"O tom případu vím a vím, že to tehdy řešila policie. Já jsem tam tehdy nebyl, ani jsem nebyl mezi podezřelými, takže s tím mě spojovat nemůžete."

Po demonstraci z 28. 10. 1999 jste byl obviněn z nedovoleného ozbrojování. Prý jste přišel na demonstraci s pistolí a nožem. Můžete se k těmto událostem vyjádřit?

"To rozhodně není pravda, s žádnou pistolí ani nožem jsem na žádné veřejné shromáždění nikdy nepřišel. Obviněn jsem sice byl, ale šlo spíše o snahu mě zastrašit a nic mi nebylo prokázáno."

Po demonstraci z 1. 5. 2000 jste byl obviněn za násilí na úřední osobě. O co konkrétně šlo?

"Myslím, že každý, kdo mě zná, vám řekne, že jsem poměrně klidný člověk, ale co mě dokáže velmi naštvat, je očividná nespravedlnost. V případě, který zmiňujete, jsem bránil kamaráda, kterého bezdůvodně zatýkala policie způsobem, který odpovídal mému věku a horlivosti."

Za nedovolené ozbrojování jste odsouzen nebyl. Za násilí na úřední osobě ano. Dostal jste podmínku na 6 měsíců. Vybavíte si, s jakými pocity jste přijal trest?

"Trest jsem v té době bral jako daň za své postoje, které jsem tehdy vyjádřil i fyzicky."

Proč jste si změnil jméno? Souvisí to s působením v levicové scéně? Nebo to má jiný důvod?

"Ne, to opravdu ne. Měl jsem jméno po matce a po smrti svého otce jsem si vzal jméno po něm."

Může vaše minulost a trestní stíhání nějak ovlivnit držení licence v prostředí bojových sportů? Nemůžete o ni z tohoto důvodu přijít?

"Nemůže, podmíněný trest je dávno vymazán z mého rejstříku."

Vaši blízcí včetně Hanky Mašlíkové o vaší minulostí vědí? Co pro Hanku Mašlíkovou vaše levicová minulost znamená?

"Ano, většina lidí z mého okolí a samozřejmě i Hanka o mé minulosti vědí. Nemůžu mluvit za ni, ale myslím, že mě bere jako takového člověka, jakým jsem teď. Každý máme svůj vývoj a určitě každý by našel ve svém archívu fotky z šestnácti, nad kterými by se pobavil."

Související články

Další články