Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Přišli jsme o miliony a ani policie nás nedonutí zavřít, říká provozní restaurace Šeberák

Zdroj:
CHCÍPL PES
Restaurace Šeberák v pražských Kunraticích byla jednou z prvních, která i přes vládní opatření v době pandemie otevřela. Provozní podniku Martin Polášek pro eXtra.cz sdělil, že v současnosti už nejde o nějaké dotace či náhrady. V rozhovoru vysvětlil, proč mu přijdou vládní opatření nesmyslná a proč je současná situace pro podniky likvidační.

„Jde nám především o to, restaurace otevřít a poukázat na nesmyslná nařízení vlády, která nejsou podložena relevantními daty a čísly,“ říká Martin Polášek z restaurace Šeberák a vzápětí dodává, že podniky byly zavřeny především v průběhu druhé vlny, tudíž se nemohly podílet na šíření nákazy koronaviru. Přesto čísla nakažených rostla. „Nehledě na to, že naše vláda by nám měla spíše ukázat nějakou podporu, jistotu a světlo na konci tunelu, což se neděje a ani nedělo.“

Restaurace je součástí iniciativy Chcípl PES. „Jedná se o hnutí, které úspěšně nadále sjednocuje restauratéry, kteří se ocitli v této bezvýchodné situaci a dává nejenom veřejnosti najevo, že tu není něco v pořádku, ale také že rozhodně nestačí poškozené provozovny pouze s obrovským zpožděním kompenzovat,“ tvrdí Polášek a apeluje, že s restauratéry nelze zametat, tak jako tomu bylo doposud. Odkazuje se například na to, že v neděli se rozhoduje o tom, jestli se v pondělí podniky otevřou.

„Co se týká škod, tak konkrétně za minulý rok se budeme bavit o číslech v milionech! Nehledě na to, že už několik měsíců je pro nás dosti stresových, vzhledem k tomu, že neustále fungujeme v režimu, kdy zaplatíme dvě faktury dodavatelům, načež další čtyři se nám objeví k zaplacení,“ konstatuje fakt o stavu v době pandemie. „V gastronomii se pohybuji dlouhou dobu a tím pádem i vím o podnicích v Praze, které budou muset doplácet faktury za nájmy, energie čí zboží více něž půl roku zpětně, pokud tuhle očistu přežijí. Tohle je pro spoustu podniků likvidační a nedokážu se vžít do kůže majitelů, kteří si tímto prochází,“ doplňuje Polášek. Ten je zaměstnancem restaurace Šeberák, která je v těchto dnech stále otevřena.

Šeberák za dobu, co je během trvání vládních opatření v provozu, navštívilo více než deset policejních hlídek. „Vždy vše proběhlo naprosto bez nějakých donucovacích prostředků a v poklidu rozumnou domluvou.“ Martin Polášek ale doplňuje, že majitel restaurace, Jakub Olbert, byl několikrát u výslechu. Žádných konkrétních postihů za své rozhodnutí, že restaurace zůstane otevřená, se ale nedočkal.

Restaurace je v provozu každý den od jedenácti hodin dopoledne do deseti večer. Ovšem pouze pro lidi, kteří sympatizují s jejím rozhodnutím. Pro veřejnost má, jak je povoleno, otevřené pouze výdejové okénko. „Ti, kteří restauraci navštíví, a podílí se na tomto protestu podpisem petice, jsou obslouženi jako v klasicky otevřené restauraci v běžném provozu.“ Závěrem pak Martin Polášek říká, že restauraci mohou lidé podpořit podpisem petice u nich. Případně je zkontaktovat jakoukoliv formou a podělit se o svůj názor. „Počítá se všechno a moc nás to potěší, ať už bude názor jakýkoliv.“

Související články

Další články