Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy MS v hokeji 2019 Ewa Farna Jasmina Alagič Horoskop

Nejnovější kauzy

Příšerné prvenství v EU: Češi za alkohol a cigarety utrácejí víc než za vzdělání a zdraví dohromady!

+ Další 3 fotografie
statistika
V Evropě opět držíme špatné prvenství. Tentokrát jde o peníze z rozpočtu, se kterými podle statistik zacházíme úplně nejhůř. Ročně totiž za cigarety, alkohol a omamné látky utratíme víc než za zdraví a vzdělání dohromady.

V rámci Evropské unie držíme v tomto žebříčku první místo. Každý devátý člověk u nás nepřiměřeně konzumuje alkohol, další čtvrtý je pak závislý na cigaretách. Důsledky pití alkoholu a kouření stojí navíc stát každý rok desítky miliard korun.

V průměrných českých domácnostech je každý rok vydáno 3,3 procenta peněz z rozpočtu na alkohol, dalších 4,3 procenta za cigarety a nějaké to procento jde na narkotika. Když z tohoto odečteme výdaje na vzdělání a zdraví, činí rozdíl 5,1 procentní­ho bodu.

Pokud by tedy měla rodina roční příjem milion korun, celých 80 tisíc z toho jde na cigarety, alkohol a omamné látky. Za zdraví a vzdělání je to pouhých 29 tisíc korun. Tak velký rozdíl není obvyklý, v závěsu se za námi drží Estonsko a Lucembursko, nicméně s velkým odstupem.

Mohlo by vás zajímat

Další články