Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Připravenost na koronavirus podle odborníků: Babiš nemá pravdu, jsme na tom špatně

Zdroj: Global Health Security Index
+ Další 4 fotografie
TVRDÁ DATA
Andrej Babiš nezapomene téměř na každé tiskové konferenci zdůraznit, že Česká republika v restriktivních opatřeních předbíhá zbytek Evropy a ostatní státy se od nás učí, jak zvládnout pandemii koronaviru. Podle mezinárodního žebříčku Global Health Security Index, který hodnotí připravenost jednotlivých zemí, jsme přitom až na 42. místě. Českou republiku předstihlo Turecko i Jihoafrická republika. Z evropských zemí je na tom lépe například i Albánie.

V mezinárodním srovnání zemí podle žebříčku Global Health Security Index nedopadlo Česko vůbec dobře. Společně s Gruzií obsadilo až 42. místo v porovnání připravenosti jednotlivých zemí světa na případnou pandemii.

Lépe jsou na tom Polsko i Maďarsko, Slovensko dopadlo ještě hůř

Nejlépe na tom jsou Spojené státy, Velká Británie, Holandsko, Austrálie a Kanada. Nejhůře pak Guinea, Somálsko a Severní Korea. Česko ale v žebříčku předstihly Turecko, Albánie, Jihoafrická republika i koronavirem tvrdě zasažená Itálie, která obsadila 31. příčku. Ze zemí Visegrádské čtyřky jsou na tom lépe Polsko i Maďarsko. Slovensko je na tom však ještě hůře než my. Skončilo na 52. místě.

V celkovém hodnocení ale Česká republika získala celkový status "spíše připravena". Pozitivně hodnotili tvůrci žebříčku zranitelnost vůči biologickým hrozbám, pokulhávala ale rychlost, s jakou je země schopna epidemii zachytit a bojovat s ní.

Opoziční poslanci chtěli jednat už v lednu

Index připravenosti zemí vznikl už loni na podzim. Letos v lednu se pak část zákonodárců pokusila zařadit na program jednání sněmovny bod o chystaných opatřeních proti koronaviru. Neúspěšně. Lékař a poslanec ODS Bohuslav Svoboda se tehdy dotazoval na lůžkové kapacity i počet ochranných pomůcek. "Vytváří se trošku panika, byť já tomu rozumím, je to vážná situace, určitě to nechceme jakkoliv podceňovat. Na druhou stranu se možná málo ví, že zatím třeba v České republice v tomto roce zemřelo dvanáct lidí na chřipku," odpověděl mu tehdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Zároveň tehdy vláda ujišťovala opoziční poslance, že roušek je dostatek.

Šije celá země - roušky nejsou

Aktuální situace tomu rozhodně nenasvědčuje. Kreativní Češi začali podomácku vyrábět chybějící roušky. Televizní show Peče celá země tak vystřídala "Šije celá země". Vláda alespoň udělala ústupek a znovuotevřela galanterie, aby si Češi mohli nakoupit látky, šňůrky a gumičky na výrobu roušek.

Akutní nedostatek ochranných prostředků trápí navíc i lékaře a pracovníky v sociálních službách. V pondělí měla dorazit zásilka 5 milionů roušek z Číny, ze které nakonec sešlo. Podle Andreje Babiše někdo firmu, která je nakoupila podvedl.

Stát selhal, konstatují prezidenti lékařských komor

Prezident lékařské komory Milan Kubek se tvrdě opřel do vlády: "Selhala připravenost státu. Měly existovat strategické zásoby ochranných pomůcek. Odborníci upozorňovali, že epidemii žádná hranice nezastaví. To, co se dělo v Číně, bylo varující a my v Evropě jsme měli čas se na to připravit."

Zdravotníci si shánějí respirátory a roušky nezávisle na státu. "Stát je paralyzovaný, ale z toho si nesedneme na zadek. Máme lidi, které nemůžu nechat na holičkách, lékaře, personál ani pacienty. Nikdo neví, kde ty respirátory od státu jsou. Poradili jsme si sami. Už funguje i e-shop, lékaři si objednali poměrně velké množství respirátorů, které by měly dorazit poměrně velmi brzo. Část z nich, které nám zajistila televize Prima, už z Číny odletěla, v pátek je budeme rozdělovat. Jen včera jsem sehnal z České republiky pětinásobek hmotných rezerv státu. Pomohli nám různí lidé, třeba i pan Kellner," dodává prezident České stomatologické komory Roman Šmucler

Milan Kubek i Roman Šmucler, stejně jako ministr vnitra Jan Hamáček zároveň vyzývají lidi, aby roušky nosili, případně si alespoň zakryli ústa a nos šálou nebo šátkem.

Související články

Další články