Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Princ Philip by slavil 100: Nejvtipnější šlechtic se narodil na kuchyňském stole

Princ Philip by slavil 100:  Nejvtipnější šlechtic se narodil na kuchyňském stole
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Vzpomínka

Princ Philip skonal dne 9. dubna 2021 ve věku devětadevadesáti let. A jelikož se jednalo o člena britské královské rodiny, není divu, že tato informace zasáhla celý svět. Kdo vlastně byl princ Philip? Kromě toho, že stál celý život věrně po boku britské královně Alžbětě II., totiž také aktivně podporoval charitu a byl členem královského vojenského námořnictva. 

Princ Philip se narodil na řeckém ostrově Korfu dne 10. června roku 1921. Jeho příchod na svět byl poměrně divoký, proběhl na kuchyňském stole v letní vile Mon Repos. Stal se jediným synem prince Andrewa z Řecka a Dánska a princezny Alice z Battenbergu. Jeho předci se nacházejí po celé Evropě, konkrétně pak v Dánsku, Řecku, Rusku nebo třeba Prusku.

Útěk do Francie a školní docházka

Princ Philip neměl zrovna jednoduché dětství, ačkoliv pocházel z královské rodiny. Řecko totiž v té době bojovalo s politickou nestabilitou a jeho rodina byla nucena uprchnout ze země. Král Konstantin I. Veliký byl surově vyhoštěn do exilu a Phillipův otec Andrew byl k tomu všemu obviněn z velezrady. Nakonec se ale celé rodině podařilo v roce 1922 uprchnout na britské námořní lodi HMS Calypson, kam prince Philipa přepravili v bedýnce od pomerančů. Lodí nakonec dopluli do Francie a usadili se společně v domě na pařížském předměstí.

Jenže idylka netrvala moc dlouho. Philip prožil celé dětství prakticky bez trvalého domova, jeho rodina se navíc rozpadla. V roce 2001 řekl životopisci: „Prostě se to stalo. Rodina se rozpadla. Moje matka byla nemocná, sestry vdané a můj otec byl na jihu Francie. Musel jsem se s tím prostě smířit.” V osmi letech byl poslaný do londýnské školy ve čtvrti Sutton, kde zůstal čtyři roky.

Později odcestoval za svými sestrami do Německa a školní docházku nakonec dokončil ve skotské internátní škole Gordonstoun. Na vysvědčení měl napsáno, že je rozený vůdce se silnou vůlí a téměř bezmeznou ctižádostí. Po škole se Philip připojil ke královskému vojenskému námořnictvu. Byl mu dokonce udělen řecký válečný kříž za chrabrost.

Seznámení s Alžbětou II.

Během Vánoc v roce 1943 se také princ Philip poprvé na hradě Windsor setkal s budoucí britskou královnou Alžbětou II, které bylo v té době sedmnáct let. Ukázalo se, že si ti dva padli do noty a v roce 1947 se zasnoubili. Jenže ani to neprobíhalo bez komplikací. Philip totiž nebyl dostatečně finančně zajištěný, narodil se v zahraničí a navíc se jedna z jeho sester provdala za německého šlechtice, který byl napojen na nacisty. Před svatbou se proto Philip vzdal svých kořenů a přestoupil k anglikánské církvi. Honosná svatba se uskutečnila dne 20. listopadu 1947.

Po konci druhé světové války princ Philip ukončil svou námořní kariéru a začal aktivně podporovat Alžbětu coby budoucí královnu, která na trůn usedla v roce 1952. Společně měli čtyři děti.

Smrt a pohřeb

Později se proslavil zejména svými vtipy a občas politicky nekorektními poznámkami. I přesto ale zůstal jednou z nejoblíbenějších postav britské královské rodiny. Philip se nikdy nepovažoval za vůdce a na své vlastní úspěchy nekladl veliký důraz. Místo toho zasvětil celý život královně Alžbětě II.

V posledních letech ho trápily zdravotní obtíže. Princ Philip nakonec zemřel dne 9. dubna 2021, v nedožitých 100 letech.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy