Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Přinášíme vám 14 faktů o snění! Podívejme se na sny trochu teoreticky

A co se zdálo vám?
Zdroj: Profimedia.cz
Sny jsou nedílnou součástí našeho spánku. Sníme, aniž bychom to věděli. Co je vlastně ale sen jako takový? Náš mozek v nocí nespí a třídí si informace, které jsme během dne nasbírali. Právě proto se ve snech stávají velice kuriózní věci.

1. Nejčastěji se ve snu vyskytuje sama snící osoba a vedle ní ještě dvě další. Většina snů je založena na vizuálních obrazech (výjimkou jsou lidé, kteří se narodili slepí nebo přišli o zrak ve velmi raném věku). Ve snech můžete slyšet zvuky, ba dokonce hudbu a pociťovat doteky. Chutě a vůně jsou ale poměrně vzácné – ústy ve snech také jen spíše hmatáme.

2. Většina snů je založena na vizuálních obrazech (výjimkou jsou lidé, kteří se narodili slepí nebo přišli o zrak ve velmi raném věku). Ve snech můžete slyšet zvuky, ba dokonce hudbu a pociťovat doteky. Chutě a vůně jsou ale poměrně vzácné – ústy ve snech také jen spíše hmatáme.

3. Běžná logická pravidla se ve snech příliš neuplatňují. Často se sny odehrávají na jednom místě, ale záhy se jakoby filmovým střihem ocitáme úplně někde jinde, aniž by nám to v rámci snu přišlo divné.

4. Většina snů se odehrává v domě či bytě – ale obvykle to není ten váš současný, nýbrž ten, v němž jste vyrůstali jako děti. Nejčastěji se snivci shodují na tom, že se ocitají v obývacím pokoji nebo v "hlavní místnosti", kde trávili nejvíce času pohromadě s celou rodinou. Málo naopak sníme o svém pracovišti nebo např. o škole.

5. Zřídka se v našich snech objevují slavné osobnosti a celebrity. Naopak sníme o lidech, kteří pro nás mají hlubší význam, se kterými jsme např. dlouhodobě v konfliktu. Nebo naopak v normálním či harmonickém stavu a ke konfliktům s nimi dochází pouze v našich snech.

6. Jen málokdy sníme o rutinních činnostech, které provádíme dennodenně – např. čistění zubů, mytí nádobí, vykonávání tělesných potřeb atd.

7. Lidé se shodují, že sny jim ve většině případů nepřinášejí pouze čistou radost. Naopak v nich většinou po probuzení zanechávají smutek, vztek, zmatek, obavy nebo strach.

8. Některá témata, která se často se snech objevují, jsou doopravdy univerzální po celém světě. Nejčastěji jsou to sny o létání, pádu, ztrátě zubu, napadení, pronásledování a také o pozdním příchodu na zkoušky nebo veledůležitou schůzku.

9. Mezikulturní výzkum prokázal, že naše sny odrážejí obvyklé životní události v naší vlastní zemi a kultuře.

10. U muže a ženy je pravděpodobné, že se jejich sny budou obsahově lišit. Ženy mají tendenci častěji snít např. o svých dětech a aktivitách s rodinou. Naopak muži častěji sní o cizích lidech, násilí a sexu.

11. Noční můra je pro nás dnes synonymem pro hrůzný sen, dřív si ale pod tímhle úslovím lidé představovali ženu, která se jim v noci usadila na hruď a ztěžovala jim spánek.

12. Za jednu noc se nám mohou zdát tři až sedm různých, obsahově i časově oddělených snů.

13. První snář, tedy výklad snů, byl sepsán v Egyptě již cca před 4 tisíci lety př. n. l.

14. Více žen než mužů ve snech zažívá tzv. pocit déjà vu, tedy že v daném snu už někdy byly nebo že se jim již někdy něco podobného zdálo, ale vzpomněly si na to až právě teď. Protože většinu snů hned po probuzení zapomínáme, ať jsme ženy, nebo muži.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy