Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Kosmický turista Richard Branson (70) uspěl: Miliardář doletěl na hranici vesmíru

Kosmický turista Richard Branson (70) uspěl: Miliardář doletěl na hranici vesmíru
Zdroj: Profimedia
průlom

Britský miliardář Richard Branson (70) se stal prvním kosmickým turistou. Na palubě vlastního raketoplánu se podíval na hranici vesmíru. Branson se v raketoplánu VSS Unity své společnosti Virgin Galactic vydal do výšky 80 kilometrů. Předehnal tak Jeffa Bezose, který chystá něco podobného na 20. července.

" Do vesmíru jsem chtěl letět od dětství. Doufám, že v příštích sto letech umožním vesmírné lety dalším stovkám tisíců lidí," řekl miliardář Richard Branson BBC.

S miliardářem se do vesmíru vydali další tři členové posádky a dva piloti. Přibližně šest minut pobyli ve stavu beztíže a pak se v raketoplánu vrátili na Zemi. „Tohle je zážitek na celý život,” jásal Branson.   

Jedná se o další milník v dobývání kosmu. Na konci července má v plánu podívat se do vesmíru další miliardář, bývalý šéf Amazonu Jeff Bezos. Bransonův hlavní konkurent, zakladatel společnosti Blue Origin, poletí v lodi New Shepard.

Zakladatel Blue Origin Bezos je nejbohatším mužem světa a celoživotním nadšencem do vesmíru, závodí s dalšími ambiciózními miliardáři Richardem Bransonem a Elonem Muskem.

Závod o první turistickou cestu do vesmíru je poháněn nadějí, že cestování do vesmíru se stane běžnou záležitostí, jakmile budou prověřeny nyní se rodící technologie a klesnou náklady.

Podle odhadů banky UBS by do roku 2030 mohla roční hodnota trhu s turistickými lety do vesmíru činit tři miliardy USD.


Burešová a Forejt podobu nezapřou: Fanoušci si spletli Evu s Přemkem

Související články

Další články

Nejnovější kauzy