Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Primátor Prahy Zdeněk Hřib: Bulovka bojuje s nedostatkem ochranných pomůcek, na vládu tlačíme

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
EXKLUZIVNĚ
V návaznosti na další vládní nařízení v boji se šířením koronaviru přijala mimořádná opatření také Praha. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ale hlavní město bojuje s nedostatkem ochranných pomůcek, které vláda nezajistila. Redakci eXtra poskytl primátor Prahy rozhovor, v němž uvedl, co vidí jako největší problém.

Jak by se měli Pražané v těchto dnech chovat? Jaká jsou ta nejdůležitější pravidla, která by se měla dodržovat?

Za prvé, musíme si pomáhat, to znamená pokud někdo má v okolí seniora, který by měl během tohoto těžkého období zůstat doma, protože senioři v rámci nákazy patří do nejvíce rizikové skupiny, můžete nabídnout pomoc ve formě nákupu, cesty do lékárny a podobně. Máme pro občany Prahy zřízenou i linku pomoci, a ta je na čísle 800 160 166, kterou senioři mohou využít. Na základě podnětu vyšleme dobrovolníka, který dané osobě pomůže. Zapojit se do "programu" pomoci mohou dobrovolníci, to se děje na webu www.pomahamepraze.cz, a po proškolení se lidé mohou zapojit v rámci pomoci ostatním. A rozhodně snažit se chránit svoje zdraví a lidí okolo. To znamená chodit s ochrannými pomůckami.

Jak bojujete s tím, že vláda nedokázala zajistit dostatek ochranných pomůcek? Nejvíce v ohrožení jsou často nemocnice, když uvedu konkrétně, třeba Nemocnice Na Bulovce... Jak s tím Praha bojuje?

Ten problém je. Naše složky IZS se zásobily, ještě když to bylo možné. Tuším někdy v lednu. Takže naše potřeby takové, aby bylo možno vyjet a pomoct třeba při infarktu a podobně, jsou zajištěny. Co se týká třeba Bulovky, tak tam je skutečně objektivní nedostatek. My v tuto chvíli bohužel nemáme, co bychom lékařům nebo lidem mohli dát do oběhu. Nic takového jsme od státu zatím nedostali. Snažíme se ale získat ochranné prostředky, abychom mohli zvýšit kapacitu odběrných míst určených k testům na koronavirus.

Nařídil jste nošení ochranných pomůcek v MHD a podobně pod pokutou dvacet tisíc korun. Může nastat problém s vymahatelností při nedodržení nařízení? Vím, že přibližně pět set policistů je v karanténě...

Pokud jde o státní policii či strážníky, tak v Praze jich je zatím dostatek. Ale včera jsem jel do práce MHD a musím uznat, že Pražané k tomu nařízení přistoupili velmi zodpovědně, za což bych jim chtěl poděkovat.

Souhlasíte s restrikcí, kterou udělala vláda a je něco, co vládě lze vytknout?

Bojujeme s tím nedostatkem ochranných pomůcek. To vidím jako nejzásadnější věc, protože opakovaně apelujeme a tlačíme na vládu o zajištění těchto pomůcek. Snažíme se pomáhat lidem, jak to jde. A co se vládě nepovedlo, to se ukáže časem...

Budou mít Pražané nějaké úlevy v této těžké situaci, kdy někteří z nich nemohou chodit do práce?

Ano. Odložili jsme splatnost nájmů v městských prostorách. To znamená, že když bude mít někdo problém zaplatit včas nájemné, tak nebudeme uplatňovat úroky a nebudeme to brát jako důvod k výpovědi.

Co byste popřál lidem z pozice primátora v těchto těžkých momentech?

Chtěl bych požádat lidi o spolupráci. Dodržování základní hygieny. Jsem naprosto přesvědčen, že Pražané jsou v této situaci soudržní a věřím, že společně to zvládneme.

Související články

Další články