Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Přijímací zkoušky na střední školy: Letos budou jednotné a jen na jeden pokus

Přijímací zkoušky na střední školy: Letos budou jednotné a jen na jeden pokus
Zdroj: Pixabay.com
+ Dalších 8 fotografií
přijímačky
Opatření kvůli koronaviru se dotýkají i letošních přijímacích zkoušek na střední školy. Více než 93 000 uchazečů budou dělat testy, na které budou mít pouze jeden pokus a jejichž výsledky budou platit pro všechny školy, na které se studenti přihlásili.

Už v pondělí a v úterý budou zájemci o studium maturitních oborů skládat jednotné přijímací zkoušky. Kvůli pandemii koronaviru byly termíny zkoušek posunuty, původně měly probíhat už v polovině dubna. Vzhledem k hygienickým opatřením pak budou mít studenti pouze jeden pokus.

Žáci devátých ročníků základních škol mohli podat přihlášky na dvě střední školy, případně ještě na dvě sportovní gymnázia. Zhruba čtyři pětiny uchazečů odevzdaly alespoň dvě přihlášky, všichni ale letos budou dělat zkoušku jen v jedné škole. Výsledek pak bude platit pro všechny školy, na které se uchazeč přihlásil. Zkoušky na čtyřleté obory budou probíhat v pondělí a na víceletá gymnázia v úterý. Uchazeče čekají testy z matematiky a češtiny.

Ministr školství Robert Plaga zdůvodnil omezení termínů zkoušek ze dvou na jeden rizikem nákazy koronavirem. Nesouhlas vyjádřili například Piráti, podle kterých jsou uchazeči vystaveni velkému stresu, který může mít dopad na výsledky zkoušek a snížení šance na přijetí ke studiu.

Hygienická opatření

S přijímacími zkouškami na střední školy souvisí i hygienická opatření. Uchazeči musí na vrátnici školy odevzdat prohlášení o bezinfekčnosti, dodržovat odstup alespoň 1,5 metru a před vstupem do učebny by si měli vydezinfikovat ruce. Pokud tato opatření dodrží, nebudou muset mít při skládání zkoušek nasazenou roušku.

Výsledky

Výsledky přijímacích zkoušek školy obdrží 14. a 16. června. Nejpozději následujícího dne by měli ředitelé zveřejnit pořadí uchazečů a přijatí studenti pak budou mít pět dní na odevzdání zápisového lístku do školy, do které budou chtít nastoupit. Uchazeči omluvení z původního termínu zkoušek budou testy skládat 23. června a výsledky se dozví o tři dny později.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy