Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Přijetí eura? Politici odpovídají na otázky prvovoličů

Přijetí eura? Politici odpovídají na otázky prvovoličů
Zdroj: Profimedia.cz
Volby 2021

Volby jsou již za dveřmi, ale někteří voliči stále nevědí, komu svůj hlas dát. Insider podcast si vymyslel projekt, který by pomohl při rozhodování prvovoličům a mladým lidem. Někteří z prvovoličů natočili otázky, které je nejvíce zajímají. Insider následně oslovit politiky, aby se k otázkám vyjádřili. Projektu, který vytvořil Jonáš Čumrik, se zúčastnili Vít Rakušan, Patrik Nacher, Matěj Stropnický, Mikuláš Ferjenčík, Jan Skopeček, Ivan Juchelka a Radim Ivan.

Jaký máte názor na euro a zda jste pro jeho přijetí?

Vít Rakušan (STAN): Když Česká republika vstupovala do Evropské unie, tak řekla, že euro přijme. My si to oddalujeme, z mého pohledu ale na to teď Česká republika není připravená. My slibujeme, že v tom příštím volebním období, vstoupíme do něčeho, čemu se říká ERM II, to znamená navázat kurz koruny pevně na EURO. Dánové mají od roku 1999 pořád svou měnu, ale jejich ekonomice, exportu a vůbec i nám, když cestujeme, tak to výrazně pomáhá. Tedy já jsem pro to, aby se v tom příštím období otevřela diskuze, kdy a za jakých okolností můžeme euro přijmout, protože promlčet to a nebavit se o tom, opravdu nemůžeme

Předvolební rozhovory eXtra.cz

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 8. a 9. října 2021, rozhodnou o směřování naší země v dalších čtyřech letech. Předvolební kampaně vstoupily do horké fáze - vládnoucí strana chce za Česko bojovat do roztrhání těla, opozice mluví o zemi zdevastované předchozím vládnutím ANO. Redakce eXtra.cz před volbami připravila sérii rozhovorů s lídry jednotlivých stran i výraznými osobnostmi politické scény.

LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN

Andrej Babiš (ANO): Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové

Ivan Bartoš (Piráti): Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi!

Vít Rakušan (STAN): Nepanikaříme. Věřím, že volby vyhrajeme, říká suverénně

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Deficit rozpočtu je šílený, budou to platit ještě naše vnoučata

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše

OSOBNOSTI POLITICKÉ SCÉNY

Miroslav Kalousek: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme

Miroslava Němcová: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě

Jana Černochová: Vojenský zásah v Afghánistánu by byla chyba. Tyhle země budeme potřebovat

Jan Skopeček: Návrh rozpočtu je nemyslitelný, Schillerová se chová jako účetní

Alena Schillerová: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon

Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery

Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů

Matěj Stropnický (ČSSD): Můj názor na euro je čím dál tím víc kritičtější, protože nechci, aby veškerá ekonomická suverenita Česka přecházela někam do zahraničí, byť by to byla Evropská unie. Takže až to bude pro nás výhodné.

Patrik Nacher (ANO): Od začátku nejsem pro zavedení eura. Ten prapůvodně ekonomický projekt se změnil v politický a myslím si, teď se to ukazuje u té inflace, že je dobře, že máme českou korunu. Jsme schopni pohybem, tedy jejím posilováním či oslabováním i umět zatočit s inflací. Takže buďme rádi za naši korunu.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti): Česká republika se k přijetí eura zavázala. Otázkou tedy je, kdy to bude a za jakých podmínek. Jako Piráti a Starostové navrhujeme na následující volební období pouze vstup do systému ERM II. To by znamenalo stabilizaci kurzu koruny vůči euru, nižší úrokové platby a stabilnější a předvídatelnější podnikatelské prostředí. Stát by tím mohl ušetřit až 30 miliard korun ročně. Je to předstupeň pro přijetí eura, ale o samotném přijetí by se muselo rozhodnout až v následujícím volebním období.

Jan Skopeček (SPOLU): Nejsem pro přijetí eura zejména proto, že česká koruna žádným způsobem nepoškozuje naše hospodářství. I s ní naši hosdpodáři dosahují rekordních výsledků, exportujeme rekordní objemy zboží v rekordních částkách a česká koruna nám nijak nepřekáží. Kdybychom přijali euro, tak to není jen o výměně bankovek v peněžence, ale vzdali bychom se i měnové politiky, kterou dnes dělá naše centrální banka a dělá ji šitou na míru podmínkám české ekonomiky.

Měnová politika je velmi důležitou částí hospodářské politiky a když ji budeme mít ve svých rukách, tak budeme moci zasáhnout v čas v případě, kdy se české ekonomice něco bude dít. Kdybychom přijali euro, byli bychom odkázáni na měnovou politiku, kterou dělá Evropská centrální banka ve Frankfurtu pro všechny členy eurozóny, včetně Kypru a Řecka.


Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy