Pokud se podíváme do historie posledních dvou zimních období, tzn. zima 2013, 2014, obě nám přinesly nadprůměrné teploty, a to jak v nížinách, tak v horských oblastech. Lze tedy předpokládat, že ani letos to na ladovské Vánoce nevypadá.

Díky globálnímu matematickému modelu Global Forecat System (GFS) se meteorologové domnívají, že letošní zima bude klasicky teplotně nadprůměrná a blátivá. To ovšem platí pouze pro nížiny.

Změna oproti minulým zimám by tedy měla nastat v tom, že se na horách dočkáme vhodných sněhových podmínek již na začátku prosince, a tak by se lyžařské areály mohly otevřít dřív, než tomu bylo například minulý rok.

Na druhou stranu meteoroložka Dagmar Honsová v rozhovoru pro TN.cz zmiňuje, že se vše ještě může změnit, protože přesná předpověď počasí se nedá takto dopředu určit. Zmiňuje ovšem zlepšení technologií, které nám zase o kousek umožnily předpověď zpřesnit.

Největší mrazy by podle Honsové měly přijít až po vánočních svátcích, a to od 10. ledna. Vydržet by pak měly až do poloviny března, a tak to vypadá, že si letošní zimy užijeme do sytosti. Takže buďme rádi za nadprůměrné léto i za teplé Vánoce, protože zima o sobě dá vědět od ledna do března.