Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Příčina smrti Blanky Bohdanové (†91): Nestála za tím nemoc, nýbrž zlomenina!

Blanka Bohdanová v roce 2010
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 8 fotografií
Příčina úmrtí

Legendární česká herečka a bývalá členka Národního divadla Blanka Bohdanová zemřela ve věku jednadevadesáti let. Během života si stihla zahrát přes osmdesát rolí. Podle informací Blesku herečka zemřela v důsledku zlomeniny krčku.

Oblíbená česká herečka Blanka Bohdanová skonala v neděli 3. října ve věku úctyhodných jednadevadesáti letech. Poslední dobu trávila v jedné z pražských nemocnici a podle informací Blesku neměla zemřít na nemoc, nýbrž na zlomeninu krčku. I ke konci svého života si udržela optimismus, který jí neopouštěl ani v těžkých situacích. „Věk je jen číslo, neohlížím se na něj,” nechala se slyšet.

„Poslední rozloučení se na přání zesnulé uskuteční v rodinném kruhu,” uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Herečka měla v již zmíněném divadle angažmá pětačtyřicet let. Rozloučila se s ním v roce 1966. „Člověk má odejít, když o něho ještě někdo stojí, a ne když někde překáží,” uvedla před časem.

Všestranná žena

Herečka, malířka a výtvarnice Blanka Bohdanová se narodila 4. března v Plzni. Od dětství ji matka vedla k divadlu. Na jevišti se objevila již v pěti letech, prošla baletní průpravou a v Brně vystudovala JAMU. V roce 1966 nastoupila do stálého angažmá v Národním divadle. Hostovala také ve Viole. První příležitosti před filmovou kamerou dostala Bohdanová koncem 50. let. Jejím prvním filmem byl v roce 1958 Občan Brych, poté hrála například v dramatech Romeo, Julie a tma, Obžalovaný nebo Dita Saxová. V roce 1996 získala Cenu Františka Filipovského za dabing filmu Řidič slečny Daisy.

Diváci si ji mohou pamatovat hlavně ze seriálů My všichni školou povinní (1984, Iva Lamačová) nebo Třetí patro (1984, úřednice Šárka Slámová) a několika inscenací. Po revoluci si zahrála v pohádce Jak si zasloužit princeznu (1994, chůva) a v seriálech Život na zámku (1995, paní Moudrá), Zdivočelá země (1997, Edova babička), Hotel Herbich (1998, Ada) nebo Náves (2006, Blanka Křepelková).

Související články

Další články