Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Vzácný superúplněk je tu: Bude největší v roce 2020 a zároveň poslední zimní

Vzácný superúplněk je tu: Bude největší v roce 2020 a zároveň poslední zimní
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
astro
V pondělí večer se můžeme těšit na tzv. superměsíc. Díky jasnější obloze, kterou slibuje předpověď počasí už od minulého týdne, bude možné vidět Měsíc v úplňku mnohem blíže, než jak jsme zvyklí. Superúplněk ale není oficiální astronomický termín, což vysvětluje portál In-počasí na svých webových stránkách.

Předpověď počasí slibuje jasnější dny i noci, a to hlavně z důvodu příchodu jara. Úplněk je podle mnoha lidí jeden z nejkrásnějších úkazů na obloze. Nejvíce si ho můžeme užít v pondělí večer, kdy se Měsíc přiblíží k Zemi víc, než je normální. Můžeme očekávat pondělní oblohu bez mračen a jasnou, což samozřejmě není jisté. Na superměsíc se lidé mohou dívat večer od půl deváté.

Superúplněk

Superměsíc je neoficiální označení pro Měsíc v úplňku a znamená to, že se dostane mnohem blíž k planetě Zemi. Podle webu In-počasí se bude nacházet v přízemí, když je Měsíc dál, jedná se o odzemí.

"Vzhledem k tomu, že časy přízemí a odzemí nesouvisí s měsíčními fázemi, mohou nastat okamžiky největšího či nejmenšího přiblížení Měsíce k Zemi při libovolných fázích," informoval web In-počasí.

Neoficiální astronomický termín

Záleží také na tom, jak se doba přízemí kryje s dobou úplňku. Dále i, jak blízko v přízemí je Měsíc od Země. "A tak jsou některé úplňky víc 'super' a jiné méně. Superměsíc, nebo superúplněk, není žádný oficiální astronomický termín. Poprvé toto označení užil astrolog Richard Nolle v roce 1979," uvedl web.

Kdy sledovat superúplněk?

Superměsíc si může každý z nás užít právě 9. března a nebo ještě 8. dubna. "V jiných seznamech superúplňků se objevují data 9. února nebo 7. května. Za tím stojí nejednoznačná definice pojmu superúplněk," informoval web In-počasí. V pondělí 9. března si jej můžeme užít v plné kráse od půl deváté večer.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy