Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Přichází další vlna rozvolňování: Od dnešního rána můžete ke kadeřníkovi či do muzea

Přichází další vlna rozvolňování: Od dnešního rána můžete ke kadeřníkovi či do muzea
Zdroj: extra.cz
+ Další 4 fotografie
přehledně
V pondělí 11. května se rozvolnila další vlna vydaných opatření kvůli pandemii koronaviru. Kromě kadeřnictví a kosmetiky se mimo jiné zpřístupnila také kina, zahrádky restaurací a hospod a muzea. Otevřena jsou také nákupní centra a jsou zpřístupněny bohoslužby. Život Čechů se tak postupně začíná vracet do normálu, jak byli zvyklí.

Od pondělí 11. května se otevřou všechny provozovny v nákupních centrech a provozovny nad 2500 metrů čtverečních. Nadále však musí zákazníci dodržovat velké rozestupy a dbát na hygienu. Nově si lidé budou moci zkoušet obuv a oděvy, ale až po dezinfekci rukou.

Kultura

Lidé si po několika týdnech mohou plánovat výlet za kulturou. Otevřena budou divadla, muzea, galerie, hrady a zámky. Od 25. května 2020 pak budou otevřeny i vnitřní prostory hradů a zámků.

Kromě toho se otevírají i kina. Sice si ještě nedáte popcorn nebo nachos, ale už si budete moct vychutnat filmové novinky na velkém plátně.

I v kinech a divadlech bude dodržován rozestup. Každá druhá řada bude uvolněná. Když sedí dvojice, tak kolem ní, před ní a vedle ní nikdo nebude sedět. Účast by neměla přesáhnout 100 osob.

Restaurace, nákupní centra a bohoslužby

Od pondělí už si budou moci zajít chlapi na pivo. Restauratéři mohou uspokojovat nabídku na venkovních zahrádkách. Stoly by však měly být od sebe vzdálené 1,5 metru, aby tak byla dodržena pravidla o rozestupech.

Bude také možné se podívat do nákupních center, která v pondělí znovu otevřou. Budou opět zpřístupněny bohoslužby pro maximálně 100 lidí.

Kosmetika a kadeřnictví

Už je konec sledování videí na YouTube s návody, jak si podomácku ostříhat vlasy. Kadeřníci i kosmetičky se již od pondělí mohou vrátit do práce. Pracovníci však musí mít nasazené ochranné štíty a provozovnu často dezinfikovat. Kosmetičky by navíc měly nosit ještě rukavice.

Dále mají otevřít pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby.

Sport

Od pondělí budou umožněny venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti. Mohou začít tréninky s účastí nejvýše 100 osob.

S omezením na 100 osob budou možné také hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách, svatby nebo bohoslužby.

Návrat do škol

Do škol se mohou vrátit studenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol pro účely přípravy na maturitní, závěrečné zkoušky a absolutorií - ve skupinách nejvýše 15 žáků.

Ve stejných skupinách se mohou vrátit žáci 9. ročníků základních škol, ale jen pro účely přípravy na přijímací zkoušky, dále studenti všech ročníků vysokých škol.

V maximálně patnáctičlenných skupinách bude možná výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky nebo v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou.

Doprava

Od pondělí také začne fungovat mezinárodní železniční a autobusová doprava. Uvolněna bude i letecká doprava. České aerolinie (ČSA) obnoví provoz na čtyřech linkách (do Paříže, Frankfurtu, Stockholmu a Amsterdamu) od 18. května.

Z autobusových dopravců jako první vypraví již 13. května první obnovené autobusové linky, které zřejmě povedou do Německa, společnost RegioJet.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy