Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Přibylo téměř 40 tisíc nakažených. Počet hospitalizovaných rychle roste

Koronavirus: Počet nakažených i hospitalizovaných roste
Zdroj: profimedia
Koronavirus

Ve čtvrtek testy v Česku prokázaly 37.662 nových případů covidu, to je skoro o 2860 víc než před týdnem. Dalších 6550 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně, zatímco minulý čtvrtek nahlásily laboratoře rekordních 16.202 podezření na reinfekci. Celkový počet pozitivních testů byl tedy uplynulý den přes 44.000, v mezitýdenním srovnání o bezmála 6800 méně. Dál stoupá počet lidí s covidem-19 v nemocnicích, kterých je zhruba 3000, o 800 víc než před týdnem. Pacientů ve vážném stavu ale zatím nepřibývá a zůstává kolem dvou stovek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Čísla nakažených v poslední době rekordně rostou v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron, která zároveň podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh covidu-19 než původně dominantní varianta delta. Toto úterý eviduje ministerstvo dosud nejvyšší počet nově potvrzených případů covidu za jeden den od začátku epidemie, a to 57.226. U dalších skoro 9800 lidí se covid první únorový den prokázal opakovaně, ti nejsou zahrnuti do denního přírůstku nově nakažených.

Víc než počty pozitivních testů je pro vývoj epidemie klíčové, kolik lidí s nákazou skončí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Počty hospitalizovaných zhruba od začátku loňského prosince, kdy jich bylo kolem 7000 a z toho přes 1000 ve vážném stavu, ještě do poloviny ledna klesaly, od té doby jich začalo přibývat. Ke čtvrtečnímu večeru nemocnice pečovaly o 2998 lidí s koronavirem, předchozí den jich bylo podle revidovaných údajů přes 3000, před týdnem zhruba 2200. U pacientů v těžkém stavu ale čísla zatím stagnují a drží se kolem hodnoty 200.

Za posledních sedm dní nyní připadá v Česku 2404 nově potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Na dosavadním maximu bylo incidenční číslo v úterý, kdy činilo 2483, před týdnem bylo 2030. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet testů mírně klesl

Uplynulý den laboratoře zpracovaly podle dosavadních údajů dohromady přes 150.000 testů na koronavirus, z toho 31.000 antigenních a zbytek PCR metodou. Bylo to o skoro 28.000 méně než minulý čtvrtek, údaje za minulý den ale ještě mohou vzrůst. Dál vysoká je pozitivita testů, což svědčí o značné virové zátěži v populaci.

Svět se s epidemií koronaviru potýká třetím rokem. První nakažené v Česku testy odhalily v březnu 2020, od té doby se potvrdilo téměř 3,2 milionu případů a 37.363 lidí s covidem dosud zemřelo. Denní počty úmrtí se v minulých dvou týdnech pohybovaly pod třiceti. Tento týden ale tuto hranici překračují a v úterý bylo úmrtí zatím 42. Loni v listopadu a prosinci umíralo s prokázanou nákazou často víc než sto lidí denně.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy