V úterý jsme vás na stránkách eXtra.cz informovali o tom, že v Penny pracuje paní, která má vytetovanou severskou runu Odal – psali jsme ZDE.

Tuto runu severské národy používaly, jako my používáme písmeno v abecedě, což by až tak nevadilo. Upozorňovali jsme na to, že právě tato runa byla v historii používána jako symbol nacistů. Runa byla poprvé použita 7. divizí SS s označením Prinz Eugen. Jednalo se o balkánské horaly, kteří dobrovolně operovali pod rouškou hákového kříže ve svobodném státě Chorvatsko. Dále tuto runu používala skupina neonacistů Wiking-Jugend.

Runa se ve spojení s nacisty objevila ještě na několika místech. Modifikovanou verzi této runy používala také 23. divize SS v Nizozemsku. V Africe ji používala krajně pravicová strana Bílého osvobozeneckého hnutí. V roce 2016 vedení Socialistického hnutí v USA zaměnilo klasickou svastiku právě runou Odal. Umístili ji na své uniformy a snažili se prosadit v hlavním politickém proudu.

Ale vraťme se k panu Jakubovi. Ten se zastal své tety, že to tak nemyslela. Pan Jakub tvrdí, že jeho teta žádná nacistka není. Co vzkázal do redakce portálu eXtra.cz?

„Bylo by super, jestli někdy budete mít dítě (doufám, že ho nemáte, jinak je to chudák dítě, mít za rodiče někoho takového) a někdo vás vyfotí, jak ho držíte za ruku, a obviní vás z pedofilie. To je úplně stejný případ, nikdo si nezjistil podrobnosti a hned je nacistka. Tak potom vy budete pedofil. Pak bych chtěl vidět váš výraz, jak si někdo vymýšlí kraviny jen proto, aby vydělal peníze a nevadí mu, že někomu kazí život,“ napsal nám pan Jakub.

Za vyjádření panu Jakubovi děkujeme. K tetování se už vyjádřila také přímo jeho nositelka. Ta ví, že její tetování má význam pro nacisty. Svého jednání lituje. „Je to runa, dneska už vím, co to je. Byla to chyba v mládí a dále o tom nechci mluvit,“ uvedla paní pokladní pro deník Blesk.

„Penny Market kategoricky odmítá propagaci jakéhokoliv hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka v jakékoliv podobě, a striktně se od takového počínání distancuje. Penny Market své zaměstnance při přijímání nepodrobuje a ani nemůže podrobovat fyzické prohlídce. Současně ani nezjišťuje jejich názory, které se bezprostředně netýkají zaměstnání. Děkujeme proto za upozornění na tento konkrétní případ tetování,“ uvedla pro eXtra.cz mluvčí Penny Marketu Zlata Ulrichová.