Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Příběh o nezdolné touze: Film dokumentuje výstup Češky na obávanou horu K2

Příběh o nezdolné touze: Film dokumentuje výstup Češky na obávanou horu K2
Zdroj: Bontonfilm
+ Dalších 7 fotografií
Dokument
Tento týden měl premiéru očekávaný dokumentární film s názvem K2 vlastní cestou, který má na svědomí režisérka Jana Počtová. Snímek měl spatřit světlo světa již v dubnu, ale kvůli pandemii koronaviru se datum uvedení přesunulo.

Film dokumentuje expedici Kláry Kolouchové, která pákistánskou horu pokořila, coby první Češka. K výstupu na „Ká Dvojku“ došlo před rokem, tedy přesně 30. července 2019.

Co pohání ženu, manželku a matku dvou dětí do souboje s obávaným zabijákem? Kam až dosahuje právo splnit si svůj osobní sen? Mohou být vlastně ženy při jeho plnění stejně sobecké jako muži? Odpověď na otázky a pohled na jedinečnou cestu až na vrchol K2 přináší dokument renomované filmařky Jany Počtové, autorky ceněných dokumentů Generace Singles a Nerodič.

Nejnebezpečnější hora - K2

K2 v pohoří Karákóram je druhá nejvyšší hora světa a pro výstup na vrchol je považovaná za tu vůbec nejnáročnější. Měří 8611 metrů. V místním nářečí baltí ji říkajíí Chogori - „velká hora“. Horolezci ji s respektem nazývají Hora zabiják nebo také Královna hor, fascinuje a přitahuje je nejen krásným symetrickým tvarem, ale i pověstí krutého protivníka. Odvážlivce s velkou pravděpodobností čeká, že se domů již nemusí vrátit. Při pokusu o její zdolání zemřelo přes 80 lidí. Poprvé na vrcholu K2 stanul člověk v roce 1954. Další úspěšný pokus proběhl až o dlouhých 23 let později.

„ K2 pro mě byla jen jakousi metaforou Klářina vnitřního cíle. Film je o křehkém hledání rovnováhy mezi povinnostmi, těžce vysvětlitelnou touhou zdolat nezdolatelné a o potřebě vymezit se vůči společenským očekáváním,” řekla Počtová.

Klára s Janou po dva roky sdílely období náročných příprav, pochyby, těžká loučení, krize i předchozí neúspěšný pokus. Režisérka se spolu s kameramanem snažila zachytit atmosféru a dění expedice až do základního tábora. Film, na jehož vzniku se podílel miliardář Karel Janeček (47), obsahuje úchvatné záběry hor i Klářiny autentické záběry ze samotného finálního výstupu.

Přišly náročné momenty

„Z výšky 8300 m n. m. jsme museli během čtyřiadvaceti hodin sestoupit zpět do základního tábora. Následovala velká porada, jestli se pustit do druhého pokusu, nebo to zabalit. Debata byla hodně kontroverzní – spousta pro a proti. Ostatní týmy to více méně vzdaly. Rozhodli jsme se pro druhý – poslední pokus,“ popisuje Klára Kolouchová zásadní a těžké momenty své výpravy.

Středeční premiéru si nemohla nechat ujít řada osobností, mimo jiné i mecenáš filmu Karel Janeček (47) se svou partnerkou Lilií. "Jsem rád, že jsem mohl podpořit film, jehož ústředním tématem je odvaha. Právě odvaha je totiž klíčovou lidskou kvalitou v dnešní kritické době."

Při slavnostním promítání strhla na sebe pozornost právě Janečkova současná partnerka, které to neskutečně slušelo v krásných tyrkysových šatech. K nejnovějšímu dokumentu se vyjádřila takto: „Žena dokumentaristka, která točí film o horolezkyni s dvěma malými dětmi - to je celkem unikátní. Mám velikou radost z toho, že i takové ženské příběhy jsou vidět ve veřejném prostoru. Věřím, že to bude inspirace pro mnohé.“

Snímek o nezdolné touze je právě v kinech.

Související články

Další články