Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Příběh Ludviky Jonákové (†34): Milenci, hádky o Discoland a smrt ve stánku se zeleninou

Ludvika Jonáková: Ivan Jonák svou ženu nechal zavraždit kvůli Discolandu
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Devadesátky

Ludvika Jonáková se do české historie zapsala jako jedna z obětí mafiánského řádění v 90. letech. Manželka nechvalně proslulého kmotra Ivana Jonáka ( 59) přišla o život v roce 1994 rukou nájemného vraha, který ji zabil jediným výstřelem z pistole. Za objednání vraždy, o které pojednává i druhý díl seriálu Devadesátky, byl nakonec odsouzen právě manžel oběti, který si odseděl 18 let. Pár měl spolu dvě dcery, ani jedna přitom údajně dodnes nevěří tomu, že by za vraždou stál Jonák, přestože důkazy mířily proti němu.

Ludvika Jonáková přišla na svět v roce 1960 a s Ivanem Jonákem se seznámila v 80. letech. Jejich vztah byl ale zamotaný do zvláštního trojúhelníku. Ludvika totiž byla před svatbou s Jonákem milenkou Němce Helmutha Hugera, který byl později jedním z majitelů klubu Discoland Sylvie. Podle informací Blesku se milenci údajně stýkali i poté, co Ludvika vstoupila do svazku manželského.

Zda o tom Ivan Jonák v té době věděl, či nikoli, není jasné. Tak či onak trojice společně založila zábavní klub Discoland Sylvie, k jehož otevření došlo v Praze 1. dubna 1992. Huger vlastnil čtyřicet procent podniku, manželé Jonákovi pak oba po třiceti procentech. Právě toto vlastnictví klubu mělo být později údajným svárem mezi zainteresovanými osobami.

Huger se postupně přestal ukazovat v Česku, protože se údajně začal bát o život, a Ludvika se v létě 1993 tajně odstěhovala od Jonáka, aniž by mu řekla kam. Protože s sebou vzala i obě dcery, Sylvii a Veroniku, jejich otec po nich začal pátrat s pomocí soukromé agentury. Ludvika se s dětmi přestěhovala do bytu v pražských Petrovicích, kde bydlela se svým o 11 let mladším milencem Tomášem W., který v minulosti pracoval v Discolandu. Tam se pár také poznal.

Jonák manželce přestal platit

Ludvika si na sídlišti v Petrovicích otevřela stánek s ovocem a zeleninou. Jak řekl později u soudu její partner Tomáš, bylo to proto, aby se uživila. Přestože vlastnila třicet procent Discolandu, neviděla z něj údajně ani korunu. Jonák, který si mezitím s novou partnerkou pořídil syna, prý přestal manželce posílat i peníze na děti. Ludvika tak podle všeho měla chtít získat to, co jí patří, zpátky, a proto se začala scházet se svým právníkem. Údajně chtěla spor vyřešit u soudu, do té doby ale měl zůstat Discoland zavřený. To Jonákovi samozřejmě nebylo po chuti.

V roce 1994 se spor o majetek rozsekl, ne však u soudu, ale u stánku, ve kterém Ludvika pracovala. V něm totiž byla v dubnu zastřelena jednou ranou z pistole s tlumičem. Bylo jí tehdy 34 let. Podezření brzy padlo na Jonáka, který ale vše popíral. Prý ani nevěděl, kde jeho žena bydlela a pracovala. "Nenapadlo mě, že prodává v takový boudě, já bych se za to styděl," nechal se slyšet. Jak se ale ukázalo u soudu, jeho výpověď neseděla. Rodinu podle Ludvičina partnera vypátral už dřív a při jedné z návštěv prý vykopl i dveře do manželčina bytu.

Jonák zemřel sám

Jonákovi u soudu nepomohlo, že Ludvika po sobě zanechala dopis, ve kterém vylíčila, že pokud se jí něco stane, bude za to moci její manžel. Mimo jiné napsala, že ji Jonák podváděl a surově bil a v souvislosti s Discolandem, od kterého ji chtěl odříznout, jí i vyhrožoval. Žalobce tak před soudem uvedl, že vražda Ludviky byla motivována právě spory o vlastnictví klubu. Ačkoli se Jonák nikdy nepřiznal, dostal za objednávku vraždy své manželky dlouhých 18 let.

Paradoxem je, že přes všechny důkazy Jonákovy dcery dodnes věří, že byl jejich otec nevinný. Kontroverzní podnikatel se totiž nikdy nepřiznal, i když mu bylo nabízeno zkrácení trestu. Svou vinu popřel i v rozhovoru serveru iDnes.cz. Nakonec byl propuštěn v roce 2014. Z věznice už odcházel ve špatném zdravotním stavu s pokročilou cukrovkou a dalšími chorobami. Zemřel v roce 2016 ve svém bytě v Kobylisích, prakticky sám a bez peněz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy