Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Příběh, který vás přesvědčí: Nikola bez hladovění zhubla 15 kilo a tohle je její recept!

Jak Nikola zhubla 15 kilo?
Zdroj: Facebook
+ Další 3 fotografie
"Necvičím, protože odjakživa jsem uměla jen držet hrneček s kafem," říká sedmadvacetiletá Nikola, která se nám svěřila se svým příběhem, jak se jí podařilo zhubnout neuvěřitelných 15 kilo. Sice necvičila, ovšem ani nehladověla, netrápila se drastickými dietami. Jaké je tajemství její štíhlé postavy? Na to jsme se podívali v dalším díle seriálu eXtra.cz Pravda o dietách.

Na začátku byl jeden sen. Sen o krásné nevěstě v běloskvoucích svatebních šatech z Francie velkosti 34/36. Jenže nevěsta se do svých vysněných šatů tak trochu nevešla a řekla si: To tedy ne, já zhubnu! V salónu se jen pousmály, protože tohle slýchají často, jenže to ještě netušily, že za pár měsíců na zkoušku šatů přijde nevěsta o osm kilo lehčí a že těsně před svatbou jí šaty budou muset ještě zužovat.

Nevěstou, dnes už vdanou paní, je sedmadvacetiletá Nikola, která se nehodlala smířit se svými kily. Jak nám v rozhovoru prozradila, odjakživa si absolutně nerozumí se sportem, proto jediná možnost, jak zhubnout, bylo změnit životní styl a především jídelníček. Svoje zdraví a kila vsadila na jedinou kartu – dělenou stravu. „Dělenou stravu tehdy držela moje maminka, a když jsem viděla, že to funguje u ní, řekla jsem si, že to vyzkouším. Buď se celý den orientujete na živočišnou stravu, nebo na rostlinnou,“ vysvětluje princip Nikola.

Jak dělená strava funguje?

„Když jsem měla zvířátka, snídala jsem jogurt se skořicí nebo obloženou mísu (šunka, sýr, zelenina, vajíčka). K obědu jsem jedla jakýkoliv druh masa s vařenou nebo grilovanou zeleninou. Tam je na výběr opravdu velká škála od grilovaných lilků a cuket, přes dušenou mladou mrkev. Klidně jsem si na olivovém oleji opražila lusky a hrášek. Večeře jsem posunula nejdéle na pátou hodinu a dala jsem si už jen něco malého. Mému tělu to tak vyhovovalo, obecně se mi i dřív dělalo zle, když jsem jedla večer. Neříkám tím, že je to takhle správně, ale mně to tak funguje do dnes,“ popsala svůj „zvířátkový“ jídelníček.

„Rostlinná strava mi otevřela obzor různých nových produktů. Na snídani jsem obvykle měla celozrnný chleba s tofu paštikami, těch je nespočet druhů, k tomu banán a jablko, protože tím jsem do těla dostala přírodní cukry a už mě pak nehonila mlsná říká Nikola, která se sladkostí ani nedotkla. "K obědu rizoto, špagety, zelenina, cizrna, kuskus a tak dál. Zelenina se může v oba dny, ovoce jen v rostlinný,“ říká k druhé části jídelníčku.

Velkou propagátorkou dělené stravy, rozdělené na kytičky a zvířátka je herečka Lenka Kořínková. Nejde ani tak o dietu jako o životní styl. Samozřejmě, dá se držet jen do té doby, než zhubnete, kolik potřebujete, ale podle zkušeností dalších vyznavaček dělené stravy, jak jednou začnete, nebudete chtít přestat.

Jak už výše nastínila Nikola, principem je, že jíte buď bílkoviny (zvířátka), nebo sacharidy (kytičky), a to z toho důvodu, aby je tělo lépe trávilo. Doporučuje se střídat kytičky a zvířátka obden, ale není to nutné. Součástí je ještě třetí skupina, tzv. neutrální, kam spadají potraviny, které se dají jíst i s kytičkami, i se zvířátky. Patří sem čerstvá zelenina, oleje, houby, bylinky a čaje.

Na co však zapomeňte, jsou sladkosti, majonézy, cukry, ideálně i bílé pečivo, konzervovaná jídla nebo sladké pečivo.

Zhubla 15 kilo díky dělené stravě

Jak už jsme zmínili, nejde o dietu, ale o změnu životního stylu, takže hubnutí pro Nikolu se svatbou neskončilo. „Dalo by se říct, že jsem díky pozitivním pocitům ze zdravotních změn udělala z diety životní styl,“ říká s tím, že jí ze života zmizela migréna, zlepšila se jí kvalita pleti i vlasů. „Dnes, rok od svatby, jsem celkem shodila 15 kilo. Cítím se mnohem lépe a tělo se odměňuje i vizuálně,“ dodává Nikola.

"Dnes už tolik nelpím na důsledném oddělení stravy, dám si klidně k snídani rostlinnou a obědvám rybu. Někdo tvrdí, že když jsou mezi jídly alespoň dvě hodiny času, tak stále jde o dělenou stravu. Přizpůsobila jsem si tuto možnost vlastním potřebám a jsem opravdu mnohem spokojenější. Nápoje jsem nesladila nikdy, takže s pitím čisté vody jsem neměla problém ani předtím, vypiji 4 litry minimálně. K tomu zelené čaje, kvalitní káva vyjmenovává Nikola.

Všichni odborníci se shodnou, že když už se mění životní styl a hubnete, mělo by to jít ruku v ruce s pohybem a sportem. Jenže Nikola zná svoje limity a ke sportování ji nikdo nedonutí. „Necvičím, protože odjakživa jsem uměla jen držet hrneček s kafem, jinak pohyb nula nula nic. Ale bydlíme v desátém patře a díky klaustrofobii chodím denně dolu i nahoru pěšky, což se projevuje,“ říká Nikola s tím, že to pro eXtra.cz spočítala a denně má v nohou 1 300 schodů.

Rada na závěr? „Ze zkušenosti můžu říct, že člověk potřebuje hlavně motivaci. A že všechno je v hlavě. Dokud se nerozhodneme a nemáme vůli, tak se nic nezmění,“ dodala Nikola s tím, že momentálně váží 58 kilo!

Podařilo se i vám zhubnout změnou životního stylu? Jaká je vaše „dieta“? Svůj příběh nám pošlete na redakce@extra.cz.

Související články

Další články