Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Příběh kmotra: Skutečný František Mrázek byl mnohem děsivější než ten filmový

Příběh kmotra: Skutečný František Mrázek byl mnohem děsivější než ten filmový
Zdroj: Bioscop
+ Další 4 fotografie
příběh kmotra

Film Petra Nikolaeva s názvem Příběh kmotra, kde hlavní roli velmi věrně zahrál Ondřej Vetchý a scénář napsal novinář Jaroslav Kmenta, je volně inspirován příběhem jednoho z nejnebezpečnějších mafiánů v historii Česka. Podívejte se na příběh člověka, který Kmentu k napsání scénáře dovedl - Františka Mrázka.

František Mrázek byl český kontroverzní podnikatel, z řadového veksláka se v devadesátých letech 20. století stal jednou z vedoucích figur tuzemského podsvětí. Narodil se 1. února 1958 v Českém Brodě, vyučil se lakýrníkem, zařídil si invalidní důchod a už před listopadem 1989 měl řadu kontaktů na policisty a politiky.

Za socialismu spekuloval se vším možným, např. hodinkami, walkmany nebo šátky. Jeho jméno figurovalo v případu vyřizování účtů mezi veksláky na Kolínsku. 1986 byl dva měsíce ve vyšetřovací vazbě, poté odsouzen k podmíněnému trestu. Po roce 1989, když už měl k dispozici několik milionů korun, se zaměřil na skupování realit následně používaných jako zástavy u bank za poskytnuté úvěry.

Vztahy s politiky

Pak rozjel svoje zločinné impérium, které se postupně rozrůstalo nejen mezi podnikateli, ale i mezi komunálními i celostátními politiky a dokonce v policii. Z důvěrných vztahů s Mrázkem byl obviňován například i tehdejší premiér Stanislav Gross.

Mrázek odhadoval své jmění na miliardy korun. Policie Mrázka podezřívala z objednávky několika vražd. Ironií osudu se 25. ledna 2006 sám stal obětí nájemné vraždy. Jeho život ukončil jediný výstřel. Podrobnosti jeho vraždy jsou snad více známé než ty z jeho života.

Mrázkův vrah

Píše se 25. leden 2006, už se setmělo a František Mrázek opouští velkou vilu, která byla sídlem hned několika jeho firem. O svůj život je zvyklý se bát, už čtyři roky zpět se jej pokusil někdo zastřelit. Od té doby jezdí opancéřovaným autem. Ani to mu však tentokrát nepomáhá. Než dojde do svého mercedesu, ozývá se střelba a Mrázek padá k zemi beze známky života.


Proč zemřel? Podle všeho šlo o ústecký chemický podnik Setuza, uvedl server Aktuálně. Podnik ovládal právě Mrázek s Tomášem Pitrem. To, jak s podnikem naložit, mělo být právě sporem mezi tehdejšími partnery a než se podnikem stihla zabývat Česká konsolidační agentura, Mrázek byl po smrti.

Mrázkův vrah se nikdy před soud nedostal a jeho jméno není známé. Podle časopisu Neovlivní však policie ví, kdo stojí za Mrázkovou vraždou. Nenashromáždila však dostatek důkazů, aby vraha mohla oficiálně obvinit.

Film Příběh kmotra si můžete připomenout dnes večer na Nově.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy