Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Příběh kmotra: Kdo byl kdo v případu zavražděného Františka Mrázka

Kdo byl kdo v příběhu zavražděného Františka Mrázka
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Obyčejný vekslák se vyšplhal až do horních pater českého podsvětí. Řeč je o vyučeném lakýrníkovi Františku Mrázkovi (†47), jehož životním příběhem plným podvodů a ohromného množství peněz je inspirován film Příběh kmotra. Výborné kontakty na vysoce postavené politiky a policisty, které získal už před rokem 1989, bohatě zúročil. Šel naoko do invalidního důchodu a nastřádal jmění v řádech miliard korun. Ve snímku Petra Nikolaeva ho ztvárnil Ondřej Vetchý (55).

Z řadového veksláka, který začínal s kšeftem s digitálními hodinkami, se vyšplhal až na vrchol českého podsvětí. Příběh kmotra, film z roku 2013, jenž vypráví o obávané šedé eminenci české politiky Františku Mrázkovi (†47), děsil před svou premiérou řadu českých politiků. A není se čemu divit.

Samotný režisér filmu Petr Nikolaev (60) však strach z případné msty dotyčných politiků neměl. Naopak je tehdy označil za směšné s tím, že jejich nejhorší skutky vyplavaly na povrch již dávno předtím. Snímek totiž vychází z knižní předlohy, bestselleru investigativního novináře Jaroslava Kmenty s názvem Kmotr Mrázek.

V klidu byl i proto, že skuteční aktéři éry organizovaného zločinu devadesátých let mají ve filmu upravená jména. Samotný kmotr Mrázek, kterého ztvárnil Ondřej Vetchý (55), v kriminálním dramatu vystupuje jako kmotr František Vedral. A jelikož snímek má kromě životopisných faktů zobrazovat rovněž střet práva silnějšího a chytřejšího a víru ve spravedlnost, postavili tvůrci proti Vedralovi policistu Čestmíra Cajthamla. Ten je postavou smyšlenou a zahrál si ji Lukáš Vaculík (55).

Langer se vztekal, Šlouf to nechal být

Ačkoliv režisér Nikolaev poznamenal, že si film vůbec nekladl za cíl detailně zacházet do zákulisí politiky, někteří její aktéři se přesto ozvali. Asi nejhlasitěji se ohradil někdejší korunní princ ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer (51). Policejní odposlechy ho v roce 2000 zachytily při přátelském rozhovoru s pražským developerem Luďkem Sekyrou, který měl blízko právě ke kmotrovi Františku Mrázkovi. A tak se Langer díky této dvojici dostal do nechvalně proslulého spisu Krakatice, pojednávajícím o síti Mrázkových kontaktů.

Jenomže Langer se vztekal zbytečně a naopak na sebe hrozbami přes svého právníka ještě víc upozornil. Postava jím inspirovaná se totiž ve filmu vůbec nevyskytuje. Pouze znalci legendárního spisu Krakatice si mohou všimnout rozhovoru mafiánů o jistém Líčkovi. Langer si totiž právě v Krakatici vysloužil přezdívku Íčko.

Podobně nepřímo se ve filmu mihnou i další postavy tehdejší české politiky. Již zesnulý Miroslav Šlouf (†69), bývalý poradce Miloše Zemana (73) v letech, kdy dnešní prezident zastával post premiéra, si v Příběhu kmotra vlastní postavu také nevysloužil. Ale kamion naplněný cennostmi, se kterým obchoduje kmotr Vedral (Mrázek), s firemním nápisem „Schlouf spedition“, na lobbistu a bývalého člena KSČ krásně odkazuje.

A scéna s kamionem se ve filmu rozhodně neobjevila pouhou náhodou. Miroslav Šlouf a František Mrázek byli důvěrnými přáteli, kteří si několikrát zásadně vypomohli a také si předávali důležité informace. Sám Šlouf dokonce přiznal, že Mrázek za ním jako tajná návštěva chodil přímo na Úřad vlády. Na rozdíl od Langera se Šlouf proti své nepřímé přítomnosti ve snímku nikdy neohrazoval.

U bývalého prezidenta Václava Klause (76) a expremiéra Stanislava Grosse (†45) na to šli tvůrci z opačné strany. Jejich jména neuslyšíme, zato na obrazovkách zaručeně poznáme jejich tváře, byť se mihnou jen na několik málo chvil.

A jak to bylo s kmotrem Mrázkem dál?

S čím kdo zachází, s tím také schází. Přísloví si vzal film Příběh kmotra za vlastní a těmito slovy by se dal popsat i skutečný život Františka Mrázka. Tak rychle se vydral na vrchol, až z něj zase krutě a bolestivě spadl. Jeho podvody s realitami, díky kterým vylákal z bank stamiliony korun, byly jeho největším „majstrštykem“, ale zvládl toho udělat mnohem víc. Mrázek v tom uměl chodit, ale někdo „šikovnější“ ho zastavil.

V roce 2006 byl kmotr Mrázek zavražděn nájemným vrahem. Dodnes se nezjistilo, kdo mu vzal život ani kdo si vraždu objednal. Před sedmi lety lobbista Marek Dalík obvinil z této objednávky současného premiéra v demisi Andreje Babiše. Ten to okamžitě popřel se slovy, že jde o osobní útok s cílem poškodit ho v očích veřejnosti. Tehdy totiž Babiš poprvé kandidoval se svým hnutím ANO.

Konec kmotra Mrázka tak i po dvanácti letech zůstává záhadou a pravdu zná jen několik vyvolených.

Související články

Další články