Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Příběh kmotra: Filmový Mrázek se líbí kritikům i divákům, devadesátky si všichni pamatují

Kmotr Vedral v plné parádě.
Zdroj: Bioscop/Michaela Bruderová
Předchozí Další
+ Dalších 9 fotografií
Mrázek

Je to už 10 let, co světlo světa spatřil napínavý a částečně životopisný film podle příběhu nejznámějšího českého mafiána Františka Mrázka, Příběh kmotra. Snímek podle scénáře investigativního novináře a spisovatele Jaroslava Kmenty vychází z životního příběhu a osudu jednoho z nejnebezpečnějších kriminálníků v naší historii. Úspěch sklidil nejen u kritiků, ale především mezi diváky. Ti snímek s Ondřejem Vetchým v hlavní roli na filmové databázi ČSFD.cz hodnotí 74 procenty.

Postava Františka Vedrala (Ondřej Vetchý) je volně inspirovaná životem Františka Mrázka. Film Příběh kmotra režiséra Petra Nikolaeva, který začíná v 80. letech, je nabitý skutečnými nebo velmi povědomými událostmi, mezi které patří polistopadová kupónová privatizace, vraždy na objednávku, korupce v českém politickém prostředí, snaha o ovládnutí české justice nebo spor tuzemských podnikatelských es o společnost Setuza.

V roli úhlavního nepřítele obávaného mafiána září Lukáš Vaculík, Vedralova parťáka ztvárnil herec Jan Vondráček. Ve snímku si zahrál i slovenský herec Andrej Hryc, který předloni zemřel. Drsné prostředí devadesátých let je z filmu jasně patrné, což kvitují i diváci.

Z veksláka nejobávanějším kmotrem

Hodně povedenej film o jedný době, kdy se nevědělo co s touhle zemí, a o člověku, který v tom měl jasno. Ačkoliv se film spíš pomalu táhne, akční scény tu vůbec nejsou, film má svoji sílu v úplně jiný věci. Člověk, který žije v okolí, kde se skutečný příběh odehrál, buď bere film jako hodně volný příběh, nebo jako totální snůšku lží a pomluv. Ti kdo znají hlavního aktéra příběhu, ví své. Filmek je pěkně obsazený a skvěle zahraný,“ hodnotí snímek na ČSFD.cz uživatel ConanVJ.

Předobraz filmového mafiána, kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, se z řadového veksláka v 90. letech stal jednou z vedoucích figur tuzemského podsvětí. Narodil se 1. února 1958 v Českém Brodě, vyučil se lakýrníkem, zařídil si invalidní důchod a už před listopadem 1989 měl řadu kontaktů na policisty a politiky.

Za socialismu spekuloval se vším možným, například hodinkami, walkmany nebo šátky. Po roce 1989, když už měl k dispozici několik milionů korun, se zaměřil na skupování realit následně používaných jako zástavy u bank za poskytnuté úvěry. Jeho zločinné impérium se postupně rozrůstalo nejen mezi podnikateli, ale i mezi komunálními i celostátními politiky, a dokonce v policii. Z důvěrných vztahů s Mrázkem byl obviňován například i někdejší premiér Stanislav Gross.

25. ledna 2006 byl zastřelen, když opouštěl velkou vilu, která byla sídlem hned několika jeho firem. Mrázkův vrah se nikdy před soud nedostal a jeho jméno není známé. Podle časopisu Neovlivní však policie ví, kdo stojí za Mrázkovou vraždou. Nenashromáždila však dostatek důkazů, aby vraha mohla oficiálně obvinit.

Snímek Příběh kmotra vysílá dnes večer ve 20:20 TV Nova.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy