Oblíbené letovisko Hurghada u Rudého moře již není pro turisty bezpečné. Útočník s nožem v ruce zde pobodal šest turistů. Útočil hlavně na ženy .Dvě německé turistky v hotelovém resortu Sunny Days El Palacio zemřely. Turistka z Ruska je v kritickém stavu.

Policie zabijáka ihned zatkla, ale jeho motiv je zatím neznámý. Spekuluje se o terorismu. Útočníka ale mohla hnát také nenávist vůči ženám. Podle svědků prý při útoku křičel „bezvěrci“ – pro portál The New York Times to řekl svědek ze druhého hotelu.

Podle prvních informací byla zraněna také Češka. Ministerstvo zahraničí České republiky to oficiálně potvrdilo v pátek večer. Češka ve věku 36 let byla lehce zraněna na noze. Asociace cestovních kanceláří a agentur ale zraněnou turistku neeviduje. Je tedy pravděpodobné, že jde o ženu, která v zemi byla po vlastní ose. Psalo se také, že má arabsky znějící jméno – může tedy jít o ženu, která v zemi pobývá dlouhodobě.

Bezpečnostní expert Andor Šándor před cestou do Egypta varuje a již v minulosti varoval. Jsou zde místa, která nejsou pro turisty bezpečná.

„Mě udivují zástupci některých cestovek, kteří se tváří, že všechno je OK, že celý Egypt je bezpečný. Tam cítím snahu o maximální zisk než snahu turistům sdělit realitu. Celý Egypt rozhodně bezpečný není. Třeba takový Sinaj, tam to vře. A když si vezmete běžného egyptského řidiče autobusu, který vás veze třeba z Hurghady do Údolí králů, tak to je zážitek sám o sobě. Podobně je na tom Tunisko,“ uvedl pro eXtra.cz před několika dny Andor Šándor. Na jeho slova, že Egypt není bezpečný, nyní bohužel došlo.

Zabiják se do hotelového komplexu dostal po vodě z veřejné pláže. Po útoku, kdy kolem sebe bodal, se pokusil zmizet. Byl ale zadržen. Předpokládá se, že tragédie bude mít negativní dopad na místní turistický ruch.