Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Při skonu trpěla jako zvíře. Milada Horáková umírala dlouho a trýznivě, tvrdí historik

Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
nespravedlivá smrt
Milada Horáková byla za války vězněna v německém lágru a po válce v komunistickém vězení. Nakonec byla nespravedlivě odsouzena a popravena za smyšlené zločiny. Z nejnovějších zjištění vyplývá, že při oběšení nezemřela náhle zlomením vazu, ale pomalu se udusila.

Statečná Milada Horáková zemřela v pankrácké věznici 27. června 1950. Její smrt byla podle historiků mimořádně krutá. Odsouzená dostala škrtidlo a katův pomocník poté tahal lanem za její nohy, až ji udusil.

Její chvíle před smrtí zmapoval historik Aleš Kýr. Rozhovořil se pro portál iDnes.cz o tom, jak moc bolestivý proces to byl.

„Šlo o mimořádně trýznivé sprovození ze světa. Když se podíváme na rozdíl mezi časem zahájení popravy a časem, kdy lékař konstatoval smrt, uplynulo deset, dvanáct i třináct minut. U Horákové trvala poprava dlouho. Téměř čtvrt hodiny. U popravy byl přítomen lékař, jenž po zahájení škrcení v určitých časových intervalech vystoupil na schůdky a fonendoskopem si poslechl srdíčko odsouzeného,“ uvedl Kýr.

„Na silném prkně byl hák, na který se pověsilo škrtidlo. Nešlo tedy o oprátku. Ve spodní části šibenice byla kladka, přes ni vedlo lano, jímž měl odsouzený spoutané nohy. Za lano tahal na druhém konci katův pomocník. Odsouzený se pomalu udusil,“ dodal.

U Horákové by se předpokldalo, že při oběšení se zlomí vaz a přijde rychlá smrt. U nespravedlivě odsouzené doktorky tomu ale tak nebylo.

Související články

Další články