Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Při sjíždění srázu si probodl hrudník klackem: Mladík utekl hrobníkovi z lopaty

Zdroj: Archiv Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje
Nehoda
Stačilo málo a nedělní túra několika mladých lidí po Beskydech mohla skončit velkou tragédií. Rozhodli se totiž zkrátit si cestu z Lysé hory a vydali se mimo značenou trasu. Jeden z členů skupiny, sedmnáctiletý mladík, se přitom nabodnul na vyčnívající klacek. Na místě tak museli zasahovat horští záchranáři, kteří do akce povolali i vrtulník.

Skupinka mladých lidí se v neděli rozhodla zkrátit si cestu z Lysé hory a vydala se mimo značené cesty. K tomu je nejspíš lákaly i svahy, po kterých se rozhodli sklouznout. To se ale nevyplatilo jednomu z členů party. Když vsedě sjížděl po srázu dolů, probodnul si hrudník klackem, který trčel ze sněhu.

Na místo tak museli okamžitě vyrazit záchranáři, kteří kvůli zasněženému terénu museli využít skialpy. Naštěstí dorazili včas a zvládli mladíka stabilizovat předtím, než dorazil vrtulník.

„Kamarádi se zachovali velmi dobře, na nic nečekali a okamžitě zavolali o pomoc. Na místo ihned vyrazili horský záchranář z Frýdlantu nad Ostravicí s autem a čtyřkolkou a dvoučlenná záchranářská hlídka na skialpech ze stanice Horské služby na Lysé hoře. Na místě horští záchranáři mladíka ošetřili, zajistili tepelný komfort a zabalili do transportní deky. V ten moment už vrtulník pomocí palubního jeřábu vysazoval lékaře Lékařské záchranné služby,“ uvedla Horská služba Beskydy.

Transport byl komplikovaný

Záchranáři museli mladíka nejprve vyzvednout pomocí záchranné sítě a transportovali ho na místo, kde mohla helikoptéra přistát. Záchranáři totiž potřebovali mladíka stabilizovat a pořádně připravit na převoz.

"Záchranáři provedli potřebné ošetření a přípravu k transportu a poté jej vrtulník dopravil do ostravské fakultní nemocnice. Předán byl do péče lékařů tamního urgentního příjmu,“ řekl pro iDnes.cz krajský mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Související články

Další články