Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Při budování komunismu nás držely nad vodou pohádky! Tyhle večerníčky jsme prostě milovali!

Maxipes Fík byl borec.
Zdroj: pinterest.com
+ Dalších 7 fotografií
Všichni máme rádi pohádky s dobrým koncem. A i když všichni víme, že před rokem 1989 to žádná krásná doba rozhodně nebyla, tak tehdejší pohádky jsme milovali všichni. Večerníček nás držel nad vodou a tak krásně nás uspával. Dnešní děti toto bohužel neznají. Pokémoni a Spiderman mají bohužel dneska zelenou. Není to ale škoda?

Večerníček je pro mnohé z nás symbolem našeho dětství. Bez něj by to usínání za komunistů prostě nebylo ono.

Autorem postavičky je malíř Radek Pilař. Hudbu znělky vytvořil Ladislav Simon. Legendární pozdrav „Dobrý večer“ a „Dobrou noc“ namluvil tehdy šestiletý Michal Citavý. Večerníček se na televizní obrazovce objevil v roce 1963. O deset let později, v roce 1973, se začal večerníček vysílat barevně.

Mezi největší oblíbence patřil krtek. První díl z roku 1957 nesl název Jak krtek ke kalhotkám přišel. V roce 1963 vznikl krátký film Krtek a autíčko. Díl s názvem Krtek a raketa šel do vysílání v roce 1966. Dnes je postavička z pera kreslíře Zdeňka Milera oblíbená po celém světě.

Holčičky milovaly hlavně makovou panenku. O makové panence a motýlu Emanuelovi je večerníček z roku 1972. Asi víte, že večerníček vznikl na motivy knihy Václava Čtvrtka O makové panence a motýlu Emanuelovi.

Jája a Pája a děda Lebeda a chamtivý řezník Krkovička? To jsou další legendy. Seriál vznikl v roce 1986. Námět zpracovali Stanislav Havelka, Petr Chvojka a Lubomír Beneš. Příběhy dvou správných kluků provázel nejprve hlas Františka Filipovského. Další díly namluvili Petr Haničinec a Václav Postránecký.

V roce 1975 spatřil světlo světa legendární Maxipes Fík. Scénář napsal Rudolf Čechura. Inteligentního psa nakreslil Jiří Šalamoun a hlas mu dal herec Josef Dvořák.

Další pejskové na scéně jsou Štaflík a Špagetka. První díl se v Československé televizi vysílal v roce 1971. Dobrodružství dvou pejsků má neuvěřitelných 39 dílů. Vyprávění vzniklo podle námětu Jiřího Munka. Výtvarné zpracování vymyslel a provedl Zdeněk Smetana.

Pojďte, pane, budeme si hrát je animovaný seriál Břetislava Pojara, Miroslava Štěpánka a Ivana Urbana. Malej a Velkej medvěd se potkají u Kolína a už to jede. Legendární díly se natáčely v letech 1965 až 1973.

Dva koumáci Pat a Mat se na obrazovce objevili v roce 1976. Vytvořili je režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. Pat a Mat málem neprošli přes komunistickou filmovou cenzuru. Komisi se nelíbilo, že si dělají legraci ze socialistické práce. Červený panáček pak urážel Sovětský svaz a žlutý panáček pak prý podle cenzorů zesměšňoval Čínu.

Pohádky z mechu a kapradí vznikly v roce 1968. Námětem je stejnojmenná kniha spisovatele Václava Čtvrtka. Hlasy pro Křemílka a Vochomůrku obstarala Jiřina Bohdalová.

O loupežníku Rumcajsovi je další večerníčková legenda, která vznikla na základě knihy spisovatele Václava Čtvrtka. Večerníček pojednávající o loupežníku Rumcajsovi má 39 dílů. Děti ho mohly poprvé vidět už v roce 1967.

A nesmíme zapomenout na skřítka Rákosníčka. Ten se z rybníka vynořil poprvé v roce 1977 a měl hlas Jiřiny Bohdalové. Celkem bylo natočeno 39 dílů.

Související články

Další články