Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Přežila pád z deseti kilometrů, pak zemřela ve vaně: Kdo byla Vesna Vulovičová?

Zdroj: ČT24, Profimedia, koláž: eXtra.cz
+ Další fotografie
TRAGÉDIE
Letuška Vesna Vulovičová se zapsala do historie letectví způsobem, jakým by asi nikdo z nás nechtěl. 26. ledna 1972 jako jediná přežila pád letadla z výšky deseti kilometrů nad zemí. Co přesně se stalo? A jak Vesna Vulovičová nakonec dopadla?

Vesna Vulovičová je hlavní aktérkou jednoho z nejpozoruhod­nějších a nejzáhadnějších příběhů své doby. V roce 1972 pracovala jako letuška jugoslávské letecké společnosti Jugoslovenski Aerotransport. 26. ledna toho roku měl proběhnout rutinní let JAT 367 na lince Stockholm – Kodaň – Záhřeb – Bělehrad. Místo toho ovšem vstoupil do historie jako jedna z největších leteckých tragédií na našem území – a také jako jeden z největších zázraků.

Osudný den

Nad Srbskou Kamenicí, nacházející se v okrese Děčín, toho dne vybuchlo letadlo DC-9. Výbuch způsobila nálož v zavazadlovém prostoru. K tomuto činu se o den později přihlásila teroristická organizace Ustaša, která byla silně protisrbská. Letadlo se zřítilo z výšky 10 kilometrů nad zemí, ještě ve vzduchu se rozlomilo a trosky byly rozesety po dvou až třech desítkách kilometrů čtverečních. Vesna Vulovičová byla nalezena, jak visí přední polovinou těla z vraku, pod bezvládným tělem dalšího člena posádky a cateringového vozíku. Nikdo další z 27 lidí na palubě nepřežil.

Jak to, že Vesna Vulovičová přežila?

Tehdy dvaadvacetiletá letuška přežila zřejmě díky tomu, že byla v době výbuchu v zadní části letounu. Tam se zaklínila v kuchyňce, za kterou se ještě zabouchly dveře. Její pád také zřejmě „změkčily“ koruny stromů. Sama Vulovičová ovšem uvedla, že se nacházela v prostřední části letadla. Tuto informaci ale měla pouze z doslechu, neboť ji postihla měsíc trvající amnézie, už od nástupu na palubu v Kodani.

Těžká zranění

Pád z deseti kilometrů jí způsobil těžká zranění. Utrpěla frakturu lebky, zlomeninu tří obratlů, kvůli čemuž ochrnula od pasu dolů, stejně tak měla zlomené obě nohy. Mimo tato nejzávažnější zranění utrpěla také řadu dalších vnějších i vnitřních poranění. Navzdory špatným prognózám se jí po několika náročných operacích vrátil cit do nohou a začala znovu chodit, což bylo považováno za obrovský úspěch československého zdravotnictví. Myšlenky na smrt? To Vesnu ani ve snu nenapadlo. „Je mnohem jednodušší zemřít,“ řekla v rozhovoru v roce 2012.

Nechtěný rekord

Po uzdravení se chtěla ihned vrátit jako letuška, ale to jí bylo z neznámých důvodů znemožněno. Místo toho začala pracovat pro jugoslávské aerolinky jako administrativní pracovnice. Její pád je dnes zapsán v Guinnessově knize rekordů jako světový rekord při přežití volného pádu bez padáku z největší výšky. Cenu, kterou asi nikdo v životě nepotřebuje získat, ji v roce 2009 předával sir Paul McCartney.

Záhadná smrt

Vesna Vulovičová zemřela 23. prosince 2016, deset dnů před svými 67. narozeninami. Stejně jako její přežití i její smrt zůstává nevysvětlená. Byla nalezena mrtvá ve vaně ve svém bytě. Příčina smrti nebyla nikdy zveřejněna. Jedno je ale jisté – její rekord ji hned tak někdo nevezme.

Související články

Další články