Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Přežije Kajínek střet s realitou? Když ho zavřeli, pivo stálo ŠEST korun, cigarety TŘICET a o Facebooku jsme si mohli nechat zdát!

+ Další 4 fotografie
Jiří Kajínek se dostane po dlouhých třiadvaceti letech na svobodu. Vraha, který byl pravomocně odsouzen za dvě vraždy a jeden pokus o vraždu, omilostní Miloš Zeman. Jak ale Kajínek zvládne vymoženosti dnešní doby? Co všechno se změnilo od roku 1994, kdy byl Kajínek naposledy na svobodě?

Jiří Kajínek je nejznámější vězeň v Česku a po dlouhých třiadvaceti letech se dostane konečně na svobodu. Prezident Miloš Zeman po návratu z Číny podepíše potřebné papíry a doživotně odsouzený vrah tak může být na konci května venku. Zvládne se ale poprat s realitou a s novými technologiemi?

Návrat na svobodu nebude opravdu jednoduchý, protože ve vězení se adaptoval na zcela jiný život. "Zvykl si, že žije v uzavřeném prostředí, kde jsou mu zajištěna všechna základní práva. Určitě pravidelná strava, ubytování, volný čas. Na svobodě to bude mít těžší si tento režim zachovat," řekl eXtra.cz Beer, který dlouhá léta zná život vězňů a pomáhá jim vzdělávat se a připravovat na svobodný život.

Mnozí se obávají, aby Jiřího Kajínka nepotkal po propuštění z vězení podobný osud jako Ivana Jonáka. Pokud nebudeme počítat měsíc a půl v roce 2000, kdy se mu podařilo utéct z vězení, tak naposledy byl na svobodě v roce 1994.

A sami musíte uznat, že doba byla zcela jiná. V roce 1994 stálo pivo šest korun, cigarety Sparta bezmála třicet. O vymoženostech jako mobil, tablet, ultra HD rozlišení, selfie tyče nebo Facebook jsme si mohli nechat jenom zdát.

V roce 1994 mohly být děti rády, že na svém počítači rozjely hru Doom. Po tak dlouhé době za mřížemi mohou nastat komplikace při naprosto obyčejných úkonech a povinnostech, které jsou nezbytné pro zapojení do normálního života.

Jiří Kajínek se bude muset zorientovat i v české měně. V roce 1994 se používaly například ještě papírové dvaceti- a padesátikoruny. Nyní už samozřejmě neexistují. Před třiadvaceti lety byla známkou luxusu Škoda Felicia. Dnes to už neplatí.

Někteří jsou přesvědčeni o tom, že Jiří Kajínek návrat na svobodu zvládne a vše ustojí. Jiní jsou už skeptičtější a tvrdí, že běžný člověk, který nebyl čtvrt století venku za mřížemi, si neumí absolutně představit, jak velké potíže i při naprosto banálních situacích Jiřího Kajínka čekají.

Související články

Další články