Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Prezident Zeman je znovu v nemocnici: Přispěchaly za ním první dáma i dcera Kateřina

Prezident je hospitalizován v ÚVN.
Zdroj: profimedia
Zdravotní stav

Prezident Miloš Zeman (77) byl převezen z Lán v sanitce do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kam dorazil kolem jedné hodiny. Hospitalizaci mu doporučil ošetřující lékař Miroslav Zavoral a prezident s tím souhlasil, jak uvedl na Twitteru mluvčí Jiří Ovčáček. Do nemocnice také přispěchala první dáma Ivana Zemanová a dcera Kateřina. Blesk uvedl, že jsou tu také protokolář Vladimír Kruliš a kancléř Vratislav Mynář.

„Mohu potvrdit, že pan prezident Miloš Zeman bude hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Kolem poledne si pro něj přijela do Lán sanitka, která měla na boku napsáno ’mobilní jednotka intenzivní péče ÚVN’. Krátce před převozem měl prezident schůzku se současným premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Přijely i první dáma a dcera

Do nemocnice, kam prezident dorazil kolem jedné, už přispěchaly také první dáma Ivana Zemanová a dcera Kateřina. Podle informací deníku Blesk je přítomen též kancléř Vratislav Mynář a protokolář Vladimír Kruliš. Server Novinky zveřejnil video, na němž je vidět, že prezident není při vědomí a při vykládání ze sanitky mu museli podpírat hlavu.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman odjel na hospitalizaci na doporušení jeho ošetřujícího lékaře Zavorala.

"Krátce po 13. hodině jsme přijali k hospitalizaci prezidenta republiky Miloše Zemana na mé doporučení. Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. Přesně známe diagnózu, tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny ÚVN a je v péči odborníků," řekl Zemanův ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. 

Spekulace o zdravotním stavu prezidenta

O Zemanově zdravotním stavu média a politici spekulují již několik dnů. V září strávil osm nocí v ÚVN, podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. Od té doby je Zeman v Lánech.

Pražský hrad v posledních dnech opakovaně odmítal tvrzení, že má prezident vážné zdravotní potíže. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v pátek Rádiu Z řekl, že je Zeman 14 dnů ve stavu nemocných. „Pan prezident musí nabrat sil, musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit,” řekl.

Současný stav podle něj Zemana nijak neomezuje ve výkonu jeho ústavních pravomocí a prezident je připraven přispět k sestavení vlády. K Zemanovi pravidelně jezdí jeho ošetřující lékař Zavoral, jehož specializací je gastroenterologie. Spekulace o vážném stavu prezidenta Ovčáček v pátek označil za fámy a dezinformace. Bližší informace o zdravotních komplikacích mluvčí nezveřejnil.

Související články

Další články