Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Prezident promluvil o své cestě do akvárka: Koláže Zemana pobavily

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Zdroj: Se svolením CNN Prima News
+ Dalších 7 fotografií
koláže

Prezident Miloš Zeman dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News zopakoval, že je zastáncem povinného očkování proti covidu-19. Dále se rozpovídal o tom, co si myslí o kolážích, které o jeho osobě před několika dny kolovaly.

Prezident Zeman uvedl, že je zastáncem povinného očkování jako jeden z mála. Za povinnou vakcinaci se podle něj přimlouvala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen nebo bývalá německá kancléřka Angela Merkel. "Lékaři jsou minimálně z poloviny proti povinnému očkování včetně nového ministra zdravotnictví," řekl prezident.

"U nás je povinné očkování proti celé řadě nemocí. Když tedy přidáte k tomu setu nemocí ještě covid, tak se nic hrozného nestane," soudí. V opačném případě i vzhledem k nové rychle se šířící variantě koronaviru omikron podle hlavy státu hrozí opakování pandemických vln.

Kritika odpůrců očkování

V Česku se zatím lidé povinně očkují proti 11 nemocem, většina vakcín se podává v dětském věku. Jsou to například látky proti spalničkám, tetanu nebo záškrtu, které se díky očkování v ČR prakticky nešíří. Ve Sbírce zákonů zhruba před týdnem vyšla vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a vybrané profese, u kterých více hrozí nákaza koronavirem.

Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už dříve uvedl, že jeho kabinet vyhlášku určitě upraví, je proti plošnému očkování věkových skupin.

Zeman také zkritizoval odpůrce očkování, kteří často proti možné povinnosti demonstrují. "Já si upřímně řečeno myslím, že lidé, kteří chodí na tyto demonstrace, se mstí za svoji vlastní bezvýznamnost. Je to můj poněkud provokativní názor, ale pokud mě znáte, já jsem měl vždycky provokativní názory," řekl.

Prezident obdržel už i posilující dávku vakcíny, přesto se koronavirem nakazil. Uvedl, že měl lehký průběh díky očkování i monoklonálním protilátkám.

Prezident za plexisklem

Při nedávných schůzkách s kandidáty na ministry nové vlády seděl kvůli jejich ochraně za bariérou z plexiskla. Uvedl, že druhou možností bylo o 14 dní prodloužit proces jmenování vlády. "To akvárko nebylo kvůli mně, ale kvůli druhým. Já jsem měl covid, byl jsem v dvoutýdenní garanční lhůtě a abych nezdržoval ten proces jmenování vlády, protože by nebylo nic jednoduššího než říct musíte 14 dní počkat, protože já mám uloženo od hlavní hygieničky, že musím být 14 dní v izolaci. Protože jsem nebyl zlomyslný, tak jsem se nechal zavřít do akvárka, abych nenakazil ostatní členy vlády. A díky tomu jsem tento proces o 14 dní urychlil," řekl Zeman.

Na otázku Terezie Tománkové, zda zaznamenal některé vtipy a koláže, které kolovaly po internetu, řekl prezident toto: "Ale jo. Já to naprosto chápu. Mně to nevadí a dokonce mě i něco pobavilo. Ale to, že nikdo nepochopil, že to dělám nikoli kvůli sobě, ale těm druhým, to zase svědčí o inteligenci těch, kteří o tom psali," rýpnul si prezident.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy