Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Prezident letos udělí 43 vyznamenání: Dostane ho i David z potyčky v Dubí

David Michajlak
Zdroj: Facebook
+ Další 4 fotografie
ceremoniál
Prezident Miloš Zeman udělí 28. října rekordních 43 vyznamenání. Někteří ho dostanou in memoriam, například Jan Antonín Baťa či automobilová závodnice Eliška Junková Khásová. Prezident, který v počtu vyznamenání překoná i loňský rok, nezapomene ani na Davida Michajlaka, který se loni v srpnu zastal jedné z žen na koupališti v Dubí při roztržce, jež následně vyvolala protiromské nálady a demonstraci radikálů.

Zatímco loni prezident vyznamenal 41 osobností, letos tento počet ještě překročí. Ve Vladislavském sále podle Lidových novin 28. října udělí státní vyznamenání 43 osobnostem.

Mezi nimi bude i David Michajlak, který byl začátkem srpna v roce 2017 brutálně napaden na koupališti v Dubí partou sedmi Romů. Po incidentu se v Dubí uskutečnila demonstrace, kterou svolala extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti. Účastnil se jí tehdy i slovenský neonacistický politik Marian Kotleba.

K dalším vyznamenaným budou patřit i motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil. In memoriam bude oceněna také slavná automobilová závodnice Eliška Junková Khásová.

Prezident vyznamená i bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka. Toho chtěl vyznamenat už prezident Václav Havel před jednadvaceti lety. Krátce před ceremoniálem se ale objevily informace o údajné Zilkově spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Havel ho proto tehdy nevyznamenal. V roce 2008 se za to na Zilkově pohřbu omluvil.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy