Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Prezident ČLK Kubek o třetí dávce vakcíny: Komu je určena a na jak dlouho posílí imunitu

Milan Kubek o třetí dávce vakcíny: Komu je určena a na jak dlouho posílí imunitu
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Očkování

Česká republika začala podávat třetí dávku vakcíny proti koronaviru, řada lidí ale stále netuší, pro koho je určena či jestli bude poslední. Na tyto a několik dalších otázek odpověděl pro eXtra.cz Milan Kubek (53), prezident České lékařské komory. "Třetí dávka je v zásadě určena pro každého, kdo to myslí vážně s ochranou svého zdraví a přispívání ke kolektivní imunitě, abychom mohli normálně žít," říká lékař.

Souhlasíte s třetí dávkou vakcíny proti koronaviru?

Ano, a už jsem se na ni také jako zdravotník přihlásil. Příští týden se půjdu nechat přeočkovat a vezmu s sebou svou osmaosmdesátiletou maminku.

Pro koho je určena?

V zásadě je určena pro každého, kdo to myslí vážně s ochranou svého zdraví a přispívání ke kolektivní imunitě, abychom mohli normálně žít. Samozřejmě větší význam má pro starší lidi. Dále pak pro ty, kteří jsou exponovaní rizikům covidu, což jsou třeba zdravotníci. Zároveň je určena pro lidi s poruchou imunity.

Mladí a zdraví lidé by tedy zatím neměli podstupovat další očkování?

Je samozřejmě rozumné stanovit nějaký limit od druhé dávky, protože časem ta imunita postupně klesá. Obecně platí, že nejlepší imunitní odpověď mají lidé, kteří prodělali nemoc a navíc se ještě nechali očkovat. Tito lidé spolu s mladými nemusí na očkování spěchat, ostatně také přijdou na řadu později, protože nejsou tolik ohroženi.

Není třetí dávka během jednoho roku na organismus příliš?

Rozhodně ne, jde o posilování imunitního systému. Přirovnal bych to ke cvičení, díky kterému máte větší svaly a lepší výkonnost. Stejné je to s imunitou.

Na jak dlouho posílí třetí dávka imunitu?

To nikdo dopředu neví, ostatně nevědělo se to ani u předchozích dávek. Očekávání byla taková, že imunita vůči covidu vydrží po očkování déle, ale objevily se nové, agresivnější mutace a ukazuje se, že kvůli mutaci delta není imunita u některých osob po několika měsících od druhé dávky dostatečná. Třetí dávka tak je jednoznačně potřeba.

Můžou lidé očekávat do budoucna i další vakcinaci?

Je pravděpodobné, že pokud se epidemiologická situace bude táhnout roky, tak k dalšímu očkování ještě dojde.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy