Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Převratné novinky pro cyklisty. Jaké předpisy je čekají tento rok?

Cyklisty čekají letos novinky.
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Tento tok se můžou cyklisté těšit na hodně novinek. Čekají je totiž změny pravidel silničního provozu. Zaručit jim mají větší bezpečnost a při vyjížďkách poskytnout větší komfort. Jaké změny to jsou?

Zákon o provozu na pozemních komunikacích prošel letošní rok velkou změnou. Některé novinky začaly platit od začátku roku, další ještě přibyly v únoru. A netýkají se jen řidičů, ale i cyklistů a dalších účastníků silničního provozu.

Vznik cyklistických zón

Takové zóny můžou vznikat jen tam, kde se pohybuje velké množství cyklistů. V této speciální zóně můžou cyklisté užívat vozovku v celé její šíři, takže můžou jezdit i vedle sebe, a ne jen za sebou. V této zóně nesmí řidiči aut jet rychleji než rychlostí 30 km/h a nesmí ohrozit cyklisty. Ti by ale měli autu umožnit volný průjezd.

Žádné sesedání z kola

Cyklisty čeká nové dopravní značení sdruženého přechodu pro chodce a přejezdu pro cyklisty. V místech, kde se cyklostezka nebo stezka pro chodce kříží s vozovkou, už cyklisté nemusí sesedat z kola. Platí ale, že chodci a cyklisté se nesmí navzájem ohrozit.

Úprava přednosti na přejezdech pro cyklisty

V tomto případě jde hlavně o to, ochránit cyklisty, kteří se na přejezdu pohybují. Dosud platilo, že cyklista nesměl na přejezd vjet, pokud by kvůli němu muselo projíždějící vozidlo zabrzdit nebo ho objet. Teď platí jen to, že cyklista nesmí vjet před auto. Myslí se tak na pomalejší cyklisty, kterým by vůz musel dát přednost.

Do pruhů pro cyklisty mohou vjet i auta

Pro cyklisty je nově nutné odlišovat jízdní pruh pro cyklisty (víceúčelový) a vyhrazený jízdní pruh. Jízdní pruhy pro cyklisty jsou místa na vozovce, která jsou označena piktogramem kola, případně oddělena přerušovanou čarou od zbytku vozovky. Kromě kol na nich nesmí jezdit nikdo jiný.

Řidičům slouží jako upozornění, že se po komunikaci pohybují také cyklisté. Pokud není jízdní pruh pro vozidlo dostatečně široký, může vjet i do toho pro cyklisty. Platí ale, že nesmí cyklistu ohrozit a musí mu dát přednost také ve chvíli, kdy odbočuje vlevo.

Jízdní pruhy pro cyklisty, které jsou označeny svislou dopravní značkou, jsou pouze pro ně a auta by do nich vjíždět neměla.

Omezené předjíždění v koloně

Výhoda kola je ta, že když auto zastaví na červenou, vy můžete kolonu objet a nemusíte čekat v řadě. To se ale mění s novým zákonem. Pokud totiž vozidlo odbočuje vpravo, cyklista ho předjet nesmí.

V určitých případech se smí vjíždět na chodník

Cyklisté by na chodníku neměli co dělat, ten je určen jen pro pěší a mohlo by tak dojít k úrazu. Na některých místech to ale města změnila a nově to bude zakotveno i v zákoně. Pokud bude na značce Stezka pro chodce doplněná dodatková tabulka, můžou cyklisté na chodník vjet. Chodci mají ale pořád absolutní přednost.

Cyklisté v levém jízdním pruhu

Cyklisty také čeká úprava toho, jak se mají chovat v obcích, kde je více pruhů vedle sebe. Cyklista se musí držet pravé krajnice a do levého jízdního pruhu může vjet jen tehdy, pokud potřebuje někoho předjet, objet, otočit se nebo odbočit.

Související články

Další články