Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Převrat neudělal Havel: Socialismus svrhla skupina kolem Gorbačova. Jakeš cítil zradu z vlastních řad

Převrat neudělal Havel: Socialismus svrhla skupina kolem Gorbačova. Jakeš cítil zradu z vlastních řad
Zdroj: Vladimír Vokál / iDNES.cz / Profimedia
+ Dalších 12 fotografií
REVOLUCE
Cítil zradu. S tímto pocitem zřejmě i Milouš Jakeš (†97) zemřel. Někdejší generální tajemník ÚV KSČ byl totiž přesvědčen, že ke změně režimu po listopadu 1989 přispěli sami někteří jeho straníci, estébáci a sovětská tajná policie. S demokratickým, suverénním, právním státem, založeným na tržní ekonomice, kterým Česká republika je, se nikdy neztotožnil.

Poněvadž oni to zinscenovali všechno na žádost (Rudolfa) Hegenbarta a skupiny okolo Gorbačova. Tedy všech vysokých funkcionářů ÚV KSČ,“ řekl Jakeš eXtra.cz.

Revoluce byla prý zinscenovaná

Trval na tom, že revoluce nebyla revolucí. Podporoval konspirační, nepodložené teorie o tom, že změnu režimu zosnovali komunisti řízení z Moskvy.

Ten převrat nedělal žádnej Havel, ten provedla komunistická strana. Nejednota v ní. Ten provedla Státní bezpečnost pod taktovkou Hegenbarta, kterýho já z Gotwaldova vytáhl. A jestliže se spikne tento člověk, který má na starosti řízení armády a Bezpečnosti a soudy s generálem (Alojzem) Lorencem, šéfem StB, a s podporou sovětských představitelů, KGB, kteří tady působili a běhali, že prostě to tam (Národní třída) zmlátí, aby lidi vyšli ven a strhli vedení strany. To byl jejich cíl, takhle si to vymysleli, svrhli socialismus,“ uvedl Jakeš.

Téměř stoletý kovaný komunista tak z tohoto světa odešel s nenaplněnými představami o ideálním světě.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy