Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Přestaňte útočit na naše děti, zuří Sparta: Je to zbabělé, drzost a za hranou morálky

Zdroj: Profimedia
fotbal

Další kolo přestřelky mezi českými a britskými kluby, hráči a sportovními médii odstartoval čtvrteční zápas mezi pražskou Spartou a skotskými Rangers. Stadion plný dětí do 14 let tam totiž vypískal hráče tmavé pleti Glena Kamaru, který je v Česku známý kvůli obvinění hráče Slavie Ondřeje Kúdely z rasistické poznámky. Pražská Sparta však vydala prohlášení, ve kterém se od údajného rasismu ostře distancuje a naopak obviňuje Skoty z xenofobních útoků na děti.

Fotbalový svět v Česku a Británii už opět řeší možný rasismus. Tentokrát se ho neměl dopustit nikdo jiný než děti, které sledovaly utkání mezi pražskou Spartou a skotským klubem Glasgow Rangers přímo na stadionu. Děti do čtrnácti let byly na stadionu Sparty na Letné kvůli předchozímu trestu ze strany UEFA, který byl rovněž udělen za projevy rasismu, dospělí tam nesměli.

„Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu,“ píše se v prohlášení Sparty, která se vůči obviněním ostře ohradila.

Neoblíbený Kamara

A o co šlo tentokrát? Utkání se Spartou se na straně Rangers účastnil záložník Glen Kamara, který je tmavé pleti. Známým pro české publikum se stal letos v březnu, když v jarním utkání obvinil hráče pražské Slavie Ondřeje Kúdelu z rasistické poznámky vůči němu. Zadák Slavie kvůli tomu dostal nakonec trest na 10 duelů, ačkoli obvinění se prokázat nepodařilo. Kamarovi za pozdější fyzické napadení Kúdely zhruba hodinu po utkání v útrobách stadionu zastavila disciplinární komise činnost jen na tři utkání. Celé utkání se tehdy ze strany Rangers neslo ve znamení velmi brutálních a nevybíravých útoků na soupeře. Brankář Ondřej Kolář měl dokonce zlomeninu v obličeji.

Kamara proto není u Čechů dvakrát oblíbený. Dětští diváci na něj i kvůli těmto souvislostem během utkání soustavně pískali. V 75. minutě byl Kamara vyloučen po druhé žluté kartě a Sparta nakonec utkání vyhrála 1:0. Tím však celá záležitost neskončila. Chování dětí si ihned všimla ostrovní média a kauzu náležitě propírají.

"Vyhoďte Spartu ze soutěže"

S útokem na dětské diváky nijak neváhal kontroverzní Kamarův právník Aamer Anwar, který se dlouhodobě netají velmi negativním přístupem k českému publiku. "Dnešní večer opět ukázal, že Praha má vážný problém s rasismem, a jako obvykle UEFA nikde nebyla. Glen a jeho spoluhráči Rangers prokázali svou třídu, ale žádný hráč by neměl něčemu takovému čelit při vystoupení na evropské scéně," napsal.

Ještě ostřejší reakce však přišly vzápětí. "Je čas jednat. Nulová tolerance evidentně není to, čeho se držíte. Uzavírání stadionu také vůbec nefunguje, takže je vykopněte ze soutěže," uvedl bývalý hráč West Hamu nebo skotského St. Mirrenu Anton Ferdinand, bratr známějšího Ria Ferdinanda. "Rangers to poženou výš, myslím, že už je to v procesu, a řešíme to s UEFA," dodal trenér poražených Rangers a bývalý slavný hráč Steven Gerrard.

Sparta zuří

Sparta si však aktuální útoky nenechala líbit: „Bohužel musíme číst zoufalé útoky právníka Aamera Anwara, který se pohybuje za hranicí toho, co by si advokát měl dovolit. V českém prostředí už by se jeho jednáním zabývala advokátní komora. Jeho aktivistickým přístupem a online šikanou by se měla zabývat příslušná instituce ve Skotsku. Vyvolávání xenofobních tendencí a slovní útoky na bezbranné děti jsou za hranou morálky a slušného vychování,“ nebere si servítky Sparta.

Přestaňte útočit na naše děti! Náš klub bude děti, naši budoucnost a naši pýchu, hrdě bránit. Osočování dětí v online prostoru je mimořádně zbabělé. Sledujeme v prostředí sociálních sítí i v mediálním prostoru bezprecedentní xenofobní vyjádření proti České republice, jejím občanům a dokonce i jejím dětem. Popisujete chování dětí nesprávně, přivlastňujete si právo hodnotit vyjádření emocí šestiletých dětí, které nemají ponětí o tom, co je to rasismus. Je to drzost,“ píše dále Sparta.

Dá se očekávat, že nové kolo sporů rozvíří už tak napjatou situaci mezi českými a skotskými kluby. Spartu mezitím podpořil i šéf jejich pražského rivala - fotbalové Slavie - Jaroslav Tvrdík. Na Twitteru napsal, že plně souzní s vyjádřením Sparty.

Kulhánek předvolá velvyslance

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) si na pondělí kvůli celému sporu předvolá britského velvyslance. Kulhánka k tomu před tím vyzval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Za nechutný útok označil vyjádření poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu Marvina Bartleyho.

Bartley napsal, že v žádném případě nešlo o chybu dětí, protože se chovají tak, jak to vidí u dospělých. "Jakou šanci mají, když jsou vloženi do misky se shnilým ovocem," doplnil a k vyjádření přidal fotografii shnilých jahod. "Češi nejsou zkažené ovoce či národ rasistů," reagoval Hamáček.


Související články

Další články