Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Přestanete kvůli tomu kouřit? Krabička cigaret zdraží až na závratných 150 korun

Zdroj: Facebook
zdražení
Špatnou zprávu pro kuřáky vyslali poslanci, když v rámci vládního daňového balíčku schválili zvýšení daní na tabák a cigarety. V letech 2021 až 2023 na nich bude spotřební daň růst zhruba o 5 procent ročně. Expert ale bije na poplach a vzkazuje, že i v důsledku koronakrize bude muset stát zdaňovat tabák a cigarety nad rámec již posvěceného zvyšování. Krabička tak může brzy vyjít na 150 korun.

Kdo nekouří, má za tři. Tohle platí teď a už brzy to bude platit dvojnásob, neboť podle ekonoma Lukáše Kovandy přistoupí stát po volbách v příštím roce ke zvyšování daní. Bude se tak dít v důsledku koronakrize. A prvními, kdo to pocítí, budou kuřáci.

Budou vyšší daně

Lidé se musí připravit na to, že budou platit vyšší daně. Nebude to hned letos a asi ani ne v příštím roce, vzhledem k tomu, že jsou volby. Velmi se ovšem obávám, že po volbách v roce 2021 dojde ke zvyšování daně z tabáku a lihovin, a to nad rámec toho zvyšování, které je naplánováno nyní až do roku 2023. (A které poslanci schválili – pozn. red.),“ řekl eXtra.cz ekonomický expert Lukáš Kovanda, který je rovněž členem Babišova poradního orgánu v Národní ekonomické radě vlády (NERV).

Sněmovnou v úterý prošel vládní daňový balíček, v rámci kterého poslanci schválili zvýšení daní na tabák a cigarety. Spotřební daň na ně v letech 2021 až 2023 stoupne o zhruba 5 procent ročně.

Budou platit jak mourovatí

To znamená, že kuřáci budou platit jak mourovatí. Milovníci lihovin stejně tak. Luxusní krabička Davidoff vyjde na 130 korun. Takže v důsledku dalšího zdanění může vyjít do tří let až na 150 korun,“ předpověděl ekonom pro eXtra.cz.

Související články

Další články