Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Přestanete kvůli tomu kouřit? Krabička cigaret zdraží až na závratných 150 korun

Přestanete kvůli tomu kouřit? Krabička cigaret zdraží až na závratných 150 korun
Zdroj: Facebook
zdražení
Špatnou zprávu pro kuřáky vyslali poslanci, když v rámci vládního daňového balíčku schválili zvýšení daní na tabák a cigarety. V letech 2021 až 2023 na nich bude spotřební daň růst zhruba o 5 procent ročně. Expert ale bije na poplach a vzkazuje, že i v důsledku koronakrize bude muset stát zdaňovat tabák a cigarety nad rámec již posvěceného zvyšování. Krabička tak může brzy vyjít na 150 korun.

Kdo nekouří, má za tři. Tohle platí teď a už brzy to bude platit dvojnásob, neboť podle ekonoma Lukáše Kovandy přistoupí stát po volbách v příštím roce ke zvyšování daní. Bude se tak dít v důsledku koronakrize. A prvními, kdo to pocítí, budou kuřáci.

Budou vyšší daně

"Lidé se musí připravit na to, že budou platit vyšší daně. Nebude to hned letos a asi ani ne v příštím roce, vzhledem k tomu, že jsou volby. Velmi se ovšem obávám, že po volbách v roce 2021 dojde ke zvyšování daně z tabáku a lihovin, a to nad rámec toho zvyšování, které je naplánováno nyní až do roku 2023. (A které poslanci schválili - pozn. red.)," řekl eXtra.cz ekonomický expert Lukáš Kovanda, který je rovněž členem Babišova poradního orgánu v Národní ekonomické radě vlády (NERV).

Sněmovnou v úterý prošel vládní daňový balíček, v rámci kterého poslanci schválili zvýšení daní na tabák a cigarety. Spotřební daň na ně v letech 2021 až 2023 stoupne o zhruba 5 procent ročně.

Budou platit jak mourovatí

"To znamená, že kuřáci budou platit jak mourovatí. Milovníci lihovin stejně tak. Luxusní krabička Davidoff vyjde na 130 korun. Takže v důsledku dalšího zdanění může vyjít do tří let až na 150 korun," předpověděl ekonom pro eXtra.cz.

Související články

Další články