Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Přesně před 40 lety vzlétl do vesmíru Vladimír Remek! Připomeňte si prvního evropského kosmonauta

Čech Vladimír Remek se stal prvním evropským kosmonautem ve vesmíru.
Zdroj: Facebook/vizainfo.cz
+ Další 2 fotografie
První kosmonaut, který se přesně před čtyřiceti roky podíval do vesmíru, nebyl ani Američan, ani Sovět, ale rodák z Československa, Vladimír Remek. Spolu se sovětským kolegou Gubarevem odstartoval na palubě rakety Sojuz 28 z kazašského kosmodromu Bajkonur.

Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos. Sovětská vláda tehdy nabídla evropským socialistickým zemím, že jim vypustí kosmonauty.

Výběr účastníků pro kosmické lety probíhal v Praze v roce 1976. Remek měl jako pilot vojenského letectva výborné výsledky, trpěl ale rýmou a nadváhou – musel tedy shodit 12 kilogramů. Od prosince roku 1976 se začal ve Hvězdném městečku připravovat ke kosmickému letu.

Do vesmíru Gubarev s Remkem odstartovali 2. března 1978. Celá událost byla mohutně využívána tehdejší propagandou, která let prezentovala jako vzorový příklad přátelství Sovětského svazu a Československa. Remek bohužel patřil ke kosmonautům, kteří hlavně v počátcích letu trpěli nevolností způsobenou nezvykem organismu na stav beztíže, nepříjemnosti ale nakonec překonal. Ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

Po úspěšném letu sloužil Remek ve vojenském ústavu, také byl zástupcem ČZ Strakonice v Rusku. Dva roky působil jako obchodní rada na českém velvyslanectví v Moskvě, poté byl mezi roky 2004 až 2013 poslancem Evropského parlamentu za KSČM a 31. ledna 2017 ukončil svůj post velvyslance v Rusku.

Související články

Další články