Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos. Sovětská vláda tehdy nabídla evropským socialistickým zemím, že jim vypustí kosmonauty.

Výběr účastníků pro kosmické lety probíhal v Praze v roce 1976. Remek měl jako pilot vojenského letectva výborné výsledky, trpěl ale rýmou a nadváhou – musel tedy shodit 12 kilogramů. Od prosince roku 1976 se začal ve Hvězdném městečku připravovat ke kosmickému letu.

Do vesmíru Gubarev s Remkem odstartovali 2. března 1978. Celá událost byla mohutně využívána tehdejší propagandou, která let prezentovala jako vzorový příklad přátelství Sovětského svazu a Československa. Remek bohužel patřil ke kosmonautům, kteří hlavně v počátcích letu trpěli nevolností způsobenou nezvykem organismu na stav beztíže, nepříjemnosti ale nakonec překonal. Ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

Po úspěšném letu sloužil Remek ve vojenském ústavu, také byl zástupcem ČZ Strakonice v Rusku. Dva roky působil jako obchodní rada na českém velvyslanectví v Moskvě, poté byl mezi roky 2004 až 2013 poslancem Evropského parlamentu za KSČM a 31. ledna 2017 ukončil svůj post velvyslance v Rusku.